W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOLEJNE POŻARY PODCZAS TEGOROCZNYCH ŻNIW

23.07.2023

W niedzielę 23 lipca 2023 roku wykorzystując okres sprzyjającej pogody, rolnicy kontynuowali zbiory żniwne. Niestety po raz kolejny okres intensywnych prac polowych miał odzwierciedlenie w statystykach. Na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejne dwa pożary na obszarach wiejskich, w których spłonęły płody rolne. W obu przypadkach w działania gaśnicze zaangażowano siły i środki z sąsiednich powiatów.

Pali się śceirnisko oraz zboże. Front pożaru zgodnie z kierunkiem wiatru trawi kolejne metry. Występuje duże zadymienie. Rolnicy sprzętem rolniczym wykonują pasy ochronne ograniczające rozprzestrzenianie się ognia. Strażacy pojazdem pożarniczym poruszają się po powierzchni spalonej dogaszając zarzewia.

Tuż po godzinie 13 w miejscowości Zalesie Wielkie (gm. Kobylin) doszło do pożaru zboża na pniu oraz ścierniska ze słomą. Ogień strawił ponad 2 hektary płodów rolnych, a w dwugodzinne działania gaśnicze zaangażowano 7 zastępów straży pożarnej  i 34 ratowników.

Kolejne zgłoszenie dotyczące pożaru podczas omłotów kombajnem zbożowym w miejscowości Pogorzałki Wielkie (gm. Koźmin Wielkopolski) wpłynęło o godzinie 16:41. Uwzględniając lokalizację zdarzenia na miejsce skierowano jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego oraz powiatu gostyńskiego.

Po dojeździe na miejsce Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się zboże na pniu oraz ściernisko ze słomą. Nadpaleniu uległa także przyczepa rolnicza jednak przytomna reakcja gospodarza z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego pozwoliła zminimalizować straty w mieniu. Niestety również w tym przypadku ponad hektar owoców całorocznej pracy na roli strawił ogień.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań podali sumarycznie trzy prądy gaśnicze wody, ograniczając rozprzestrzenianie ognia. W działania zmierzające do likwidacji zagrożenia zaangażowano łącznie 8 zastępów straży pożarnej i 40 ratowników.  Każdorazowo w tego typu interwencjach niebagatelne znaczenia w procesie likwidacji zagrożenia i ograniczenia strat pożarowych odgrywa sprzęt rolniczy, który wspomaga działania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Niejednokrotnie pasy ochronne wykonane za pomocą maszyn pozwalają skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, ratując pozostałą część upraw. W obu przypadkach pomoc rolników znacznie skróciła czas interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, wsparła działania gaśnicze oraz proces zabezpieczenia pogorzeliska.

Kolejny raz apelujemy o właściwą eksploatację i konserwację maszyn i urządzeń rolniczych.  Dodatkowo zadbajmy o wyposażenie tych maszyn w podręczny sprzęt gaśniczy. Podczas zbiorów płodów rolnych ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywają ciągniki wyposażone w agregaty bądź beczkowóz z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Opracowanie: mł. kpt. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: dh. Wiesław Kupczyk OSP KSRG Kobylin, dh. Szymon Sikora OSP KSRG Koźmin Wielkopolski

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}