W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KROTOSZYŃSCY STRAŻACY REPREZENTOWALI WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE NA MISTRZOSTWACH POLSKI.

24.06.2022

23-24 czerwca 2022 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się XXXVIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Województwo wielkopolskie reprezentowali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie oraz Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie.

Zdjęcie przedstawia strażaków w koszulkach koloru czerwonego. Strażacy stoją na tle ściany wspinalni, na podłożu leży drabina hakowa.

W skład reprezentacji województwa wielkopolskiego wchodzili krotoszyńscy strażacy młodszy ogniomistrz Szymon Kujawa i starszy sekcyjny Łukasz Ochnio.

Podczas dwudniowych zmagań strażacy z 16 komend wojewódzkich PSP i szkół pożarniczych PSP rywalizowali rozgrywając zwody w czterech konkurencjach:

1Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu 100 m. i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:

  • pokonaniu ściany,
  • rozwinięciu i połączeniu 2 odcinków węża pożarniczego W52,
  • pokonaniu równoważni,
  • podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.

2. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej - to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.

3. Sztafeta 4x100 m z przeszkodami - w konkurencji startuje czterech zawodników. Każdy z nich przebiega 100 m. pokonując przeszkodę. 1. zawodnik pokonuje domek biegnąc po dachu, 2. zawodnik pokonuje ścianę, 3. przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, 4. zawodnik przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.

4. Ćwiczenie bojowe – zadanie wykonuje siedmiu strażaków, mających do dyspozycji:

  • motopompę,
  • dwa odcinki węża ssawnego W 110,
  • smok ssawny,
  • 3 odcinki węża W 75,
  • 4 odcinki węża W 52,
  • rozdzielacz,
  • 2 prądownice.

Zawodnicy mają za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linie gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10L zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.

W krajowej klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja województwa mazowieckiego natomiast reprezentacja województwa wielkopolskiego zajęła 10 miejsce.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas na podstawie materiału opublikowanego na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Zdjęcia:  Archiwum KP PSP Krotoszyn

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}