W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NOCNY POŻAR W LESIE

07.06.2021

W lasach naszego regionu od kilku dni obowiązuje najwyższy stopień zagrożenie pożarowego. Ryzyko wybuchu pożaru jest bardzo duże, wystarczy najmniejsza iskra, rzucony niedopałek papierosa, by wzniecić pożar.

Działania gaśnicze w porze nocnej. Strażacy dogaszają pogorzelisko oświetlając teren latarkami na hełmach.

W sobotę 5 czerwca o godzinie 21:37 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krotoszynie został zgłoszony pożar lasu sosnowego w Krotoszynie przy ulicy Mahle. Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn.

Duża ilość suchej trawy i trzciny pomiędzy drzewostanem miała wpływ na intensywność rozwoju pożaru. Na szczęście pożar z uwagi na niezwłoczne zgłoszenie do straży pożarnej udało się szybko opanować. W wyniku pożaru spaleniu uległo 100 metrów kwadratowych poszycia leśnego oraz suchej trawy na nieużytkach. Działania straży pożarnej trwały 1 godzinę i 24 minuty.

Następnego dnia (tj. w niedzielę 6 czerwca br.) o godzinie 11.30 krotoszyńscy strażacy zostali ponownie wezwani do pożaru lasu w Krotoszynie przy ul. Mahle. W miejscu, gdzie wcześniej był wzniecony pożar pojawiły, się kolejne  zarzewia ognia. Strażacy podali jeden prąd gaśniczy wody na palące się pojedyncze zarzewia ognia. Miejsce pożaru zostało sprawdzone kamerą termowizyjną, której wskazania potwierdziły likwidację zagrożenia.

Strażacy i leśnicy jak co roku apelują o zachowanie szczególnych środków ostrożności, podczas spędzania czasu wolnego na łonie natury. Niestety większość pożarów lasu spowodowane jest umyślnymi podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi, którzy przebywają w pobliżu terenów leśnych. Pamiętajmy – ziemia jest tylko jedna! - „Stop pożarom traw”.


Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn, Portal informacyjny PKR 24.pl

 

Zdjęcia (4)