W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O KROK OD TRAGEDII. POŻAR SADZY W PRZEWODZIE KOMINOWYM

15.11.2021

Chwilę grozy przeżyli mieszkańcy budynku wielorodzinnego przy ulicy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie. Pożar sadzy w przewodzie kominowym mógł doprowadzić do utraty dachu nad głową wielu osób.

Zdjęcie przedstawia trzy samochody pożarnicze stojące na jednym pasie drogi. Z pierwszego wozu wyprowadzona jest linia główna służąca do zabezpieczenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 15 listopada 2021 roku. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 15:32. W tym samym czasie cały potencjał ratowniczy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie podejmował interwencję związaną ze zdarzeniem drogowym na ulicy Kobylińskiej w Krotoszynie. Dyżurny Stanowiska Kierowania po przeanalizowaniu sytuacji podjął decyzję o przedysponowaniu jednego zastępu z JRG Krotoszyn do pożaru sadzy w przewodzie kominowym, który po przegrupowaniu udał się dwoma wozami bojowymi  do miejsca wezwania. Dodatkowo zadysponowany został jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn.

Na miejscu Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że palą się sadze w przewodzie kominowym. W wyniku nieszczelności komina ogień przedostał się do dwóch różnych mieszkań na pierwszym piętrze, doprowadzając do pożaru podłogi. Osoby przebywające w budynku zostały ewakuowane na zewnątrz, nie uskarżały się na żadne dolegliwości.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy podali dwa prądy gaśnicze proszku do wnętrza przewodu kominowego i równocześnie przystąpili do sprawdzania pomieszczeń urządzeniami pomiarowymi. W mieszkaniach panowało zadymienie, a pomiary wykonywane w budynku wykazały obecność podwyższonej temperatury w przestrzeni między sufitem mieszkań na parterze a podłogą mieszkań na pierwszym piętrze. KDR podjął decyzję o częściowej rozbiórce podłogi w mieszkaniach na pierwszym piętrze w celu dotarcia do źródła zagrożenia. Ratownicy ubrani w sprzęt ochrony układu oddechowego rozebraną podłogę oraz fragment ściany polewali prądem wody, a nadpalone elementy wraz z sadzą wyniesiono na zewnątrz budynku. W tym samym czasie wykorzystując sprzęt kominiarski przystąpiono do udrażniania komina. Strażacy na bieżąco prowadzili monitoring stężeń gazów niebezpiecznych we wszystkich mieszkaniach budynku. Po ugaszeniu pożaru wykonano powtórne pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego, po upewnieniu się, że zagrożenie zostało zlikwidowane działania straży pożarnej trwające 3 godziny i 16 minut zakończono, a mieszkańcy mogli wrócić do swoich lokali.

Sezon grzewczy już w pełni. Zaniedbany komin to zagrożenie życia i zdrowia całej rodziny, a w najlepszym przypadku straty materialne. Pamiętajmy, że wraz z nagromadzeniem sadzy pojawia się realne zagrożenie pożaru komina.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Sebastian Kalak OSP Krotoszyn

 

PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}