W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PLAGA POŻARÓW PODCZAS TEGOROCZNYCH ŻNIW

21.07.2022

Corocznie okres intensywnych prac polowych związany ze zbiorami płodów rolnych charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Niestety tegorocznym zbiorom towarzyszy fala upałów, odnotowujemy rekordowe temperatury powietrza, spadek wilgotności, który ma odzwierciedlenie w statystykach pożarów w naszym regionie, szczególnie płodów rolnych. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych poniesionych przez rolników.

Na ściernisku stoją trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy prowadzą akcję gaśniczą podając wodę na ściernisko oraz pryzmę obornika.

W czwartek 21 lipca 2022 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejne cztery pożary na obszarach wiejskich, w których spłonęły uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.

Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru pól uprawnych wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie już o godzinie 10:29. Ogień objął ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Wrotków (gm. Koźmin Wielkopolski). Do zdarzenia skierowano jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad oraz OSP Wałków.  

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań podali sumarycznie trzy prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się ściernisko oraz pryzmę obornika składowanego na polu, na którą rozprzestrzenił się ogień. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej wspierał właściciel pola, który przegarniał tlący się obornik sprzętem rolniczym, celem całkowitego ugaszenia pożaru. Działania gaśnicze trwały łącznie 02 godziny i 18 minut.

Chwilę przed godziną 14 na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejny pożar ścierniska. Tym razem w miejscowości Maciejew (gm. Rozdrażew) ogień objął prawie hektar pola po skoszonym zbożu. Na szczęście zadysponowane na miejsce zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Rozdrażewa i Nowej Wsi przy użyciu trzech prądów gaśniczych wody ograniczyły rozprzestrzenianie się ognia, doprowadzając do likwidacji zagrożenia. Celem zabezpieczenia pogorzeliska po zakończonej akcji gaśniczej teren pożaru został oborany sprzętem rolniczym przez właściciela areału.

Kolejna czwartkowa interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej związana z okresem żniw dotyczyła pożaru zboża na pniu, słomy po kombajnie oraz ścierniska w miejscowości Benice (gm. Krotoszyn). W zdarzeniu tym bardzo istotną rolę odegrali miejscowi rolnicy, którzy wspierali działania gaśnicze sprzętem rolniczym, wykonując pasy ochronne ograniczające rozprzestrzenianie się ognia. Na szczęście sprawna interwencja strażaków z wykorzystaniem 3 prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się płody rolne oraz dobra współpraca mieszkańców pozwoliła zminimalizować straty pożarowe i ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część upraw. Nieco ponad godzinna akcja, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Benic i Ustkowa doprowadziła do całkowitej likwidacji zagrożenia.  

Podobny przebieg zdarzenia miała wieczorna interwencja w miejscowości Wielowieś (gm. Krotoszyn), która podkreśla jak duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie prac polowych. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru. To właśnie szybka interwencja właściciela oraz okolicznych rolników odpowiednim sprzętem, jeszcze w trakcie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część upraw. Pożar ten został zgłoszony do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie o godzinie 18:18. W działaniach uczestniczył zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Benice i OSP Ustków. Podjęte działania przy użyciu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się zboże doprowadziły do ugaszenia pożaru. Po zakończeniu akcji gaśniczej trwającej łącznie 01 godzinę i 47 minut pogorzelisko zostało oborane przez właściciela sprzętem rolniczym.  Dzięki wspólnej akcji straży pożarnej oraz mieszkańców uratowano pozostałą część upraw o znacznej wartości.

Z tego miejsca po raz kolejny apelujemy o rozwagę! Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych.  Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Jak widzimy ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z pługami do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju  zdarzeniach kluczowy jest czas a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Przez Polskę aktualnie przechodzi fala upałów, odnotowujemy rekordowe temperatury, wilgotność spada. Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.

 

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia:  OSP KSRG Koźmin Wielkopolski, OSP KSRG Czarny Sad

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}