W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SEZON GRZEWCZY ROZPOCZĄŁ SIĘ NA DOBRE. APEL KROTOSZYŃSKICH STRAŻAKÓW

12.10.2023

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Niestety wraz ze spadkiem temperatury, rośnie ilość interwencji związanych z pożarami sadzy w przewodzie kominowym. Każdorazowo taki wyjazd niesie ze sobą szereg zagrożeń.

Z komina budynku mieszkalnego wydobywa się gęsty dym. Jest zima, śniegiem pokryta jest nawierzchnia przed budynkiem. Na pierwszym planie widoczne dwa wozy pożarnicze w kolorze czerownym. W tle strażacy prowadzą działania związane z pożarem sadzy.

Nie zawsze strat pożarowych uda się uniknąć, ponieważ często przez nieszczelny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków mieszkalnych, a także zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Scenariuszy interwencji jest wiele, lecz przyczyna przeważnie ta sama. Zaniedbania użytkowników instalacji grzewczych związane z brakiem okresowego czyszczenia i cyklicznej kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz spalanie materiałów do tego nieprzeznaczonych.

Wraz z pierwszym uruchomieniem kotłów grzewczych na terenie powiatu krotoszyńskiego   odnotowano już 6 tego typu zdarzeń. Wszystkie zlokalizowane w domach jednorodzinnych, które powinny być gwarancją bezpieczeństwa dla nas samych. Podczas tych interwencji działania straży pożarnej były bliźniaczo podobne. Stłumienie pożaru w przewodzie kominowym, usunięcie nadpalonej sadzy na zewnątrz, dogaszenie zarzewi ognia, przewietrzenie obiektu oraz weryfikacja zagrożeń przy pomocy urządzeń pomiarowych. Na szczęście dotychczas obyło się bez osób poszkodowanych i dużych strat materialnych.   

W tym miejscu należy  przypomnieć także  o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla. To właśnie  zimą ryzyko zatruć wzrasta, gdyż źródłem emisji czadu są najczęściej urządzenia grzewcze oraz niesprawne  przewody wentylacyjne i dymowe. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych, a także niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi.

Krotoszyńscy strażacy Apelują!. Prawidłowa eksploatacja kominów zależy w głównej mierze od nas samych. To my pilnujemy przeglądów okresowych i rocznych, zakupujemy opał i dbamy o porządek w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kocioł grzewczy, to wreszcie my podejmujemy decyzję o instalacji czujnika dymu i tlenku węgla. Nie dajmy się zabić we własnym domu!!!

 

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

 3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.

Natomiast z przewodów wentylacyjnych - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Częstotliwość dokonania przeglądu - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku.

UWAGA!

Z dniem 18 września został uruchomiony protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie formą potwierdzenia takiego przeglądu. Rozszerzeniu ulega również zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich między innymi o inwentaryzacje źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach.

Więcej informacji dostępnych na stronie Krajowej Izby Kominiarzy :

https://izbakominiarzy.pl/komunikat-do-wlascicieli-i-zarzadcow-budynkow-w-zwiazku-z-rozpoczeciem-sezonu-ogrzewczego-2023-2024/

 

Opracował: mł. kpt. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Krotoszyn – zdjęcia poglądowe

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}