W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SERIA ZDARZEŃ W POWIECIE KROTOSZYŃSKIM

08.06.2021

Seria następujących po sobie zdarzeń na terenie powiatu krotoszyńskiego we wtorkowe popołudnie 08 czerwca 2021 roku, stanowiła duże wyzwanie dla jednostek ochrony przeciwpożarowej. Pożar na terenie placówki dydaktycznej w Koźminie Wielkopolskim, uszkodzona sieć gazowa w miejscowości Kobylin, pożar trawy oraz siana na łące w pobliżu lasu, oraz alarm monitoringu pożarowego w obiekcie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego na terenie Borzęciczek wymagał umiejętnego rozdysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, by skutecznie nieść pomoc wszystkim potrzebującym.

Na jezdni pojazdy pożarnicze blokujące drogę. Sprawiona linia gaśnicza celem zabezpieczenia pożarowego miejsca prowadzonych działań. Słoneczna pogoda, dużo zieleni wokoło

Pożar toalety w szkole podstawowej

Tuż po godzinie 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru zlokalizowanego w toalecie szkolnej koźmińskiej szkoły podstawowej przy ulicy Glinki. Do zdarzenia natychmiastowo skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Krotoszynie oraz najbliższe jednostki ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego oraz Wałkowa. Na szczęście dzięki przytomnej reakcji kierownictwa placówki pożar został ugaszony przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia a osoby przebywające w obiekcie ewakuowane na zewnątrz. Po zabezpieczeniu terenu akcji działania straży pożarnej polegały na  potwierdzeniu całkowitej likwidacji pożaru za pomocą dostępnych urządzeń pomiarowych oraz przewietrzeniu obiektu. Interwencja straży pożarnej trwała łącznie ponad 02 godziny.

Uszkodzenie sieci gazowej w miejscowości Kobylin

Niekontrolowany wypływ gazu pod ciśnieniem z uszkodzonej sieci gazowej był przyczyną kolejnej interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, tym razem na terenie miejscowości Kobylin przy ulicy Krotoszyńskiej. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 15:37 w czasie gdy ostatnie jednostki kończyły działania na poprzedniej interwencji.  Na miejsce awarii zadysponowano dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy z jednostki OSP Kobylin.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu oraz wyznaczył strefę zagrożenia adekwatną do sytuacji.  Z uwagi na lokalizację miejsca uszkodzenia przy skrzynce gazowej w pobliżu drogi krajowej,  natychmiastowo wstrzymano ruch pojazdów na wyznaczonym odcinku jezdni, który został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Policji. W tym samym czasie wyznaczona rota pomiarowa w sprzęcie ochrony układu oddechowego  zweryfikowała stężenia gazów za pomocą dostępnych urządzeń pomiarowych, stale monitorując strefę zagrożenia. Po przybyciu przedstawicieli pogotowia gazowego usunięto awarię sieci przesyłowej, przywracając ruch pojazdów na zamkniętym odcinku drogi. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały łącznie  ponad  jedną godzinę.

Pożar trawy oraz siana na łące tuż przy granicy powiatu

Niespełna 30 minut po zgłoszeniu o awarii sieci gazowej osoby postronne informowały o widocznych płomieniach na terenie leśnym w pobliżu miejscowości Zduny. Utrzymujący się okres wysokich temperatur oraz niska wilgotność ściółki leśnej wpływa  na intensywność rozwoju pożaru na obszarach leśnych. Konieczność prowadzenia równoczesnych działań w dwóch lokalizacjach skutkowała przedysponowaniem ciężkiego zastępu gaśniczej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie na miejsce pożaru  oraz dyspozycją dwóch ciężkich zastępów gaśniczych z najbliższej jednostki OSP Zduny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się trawa oraz siano na łące w pobliżu lasu.  Z uwagi na lokalizację pożaru na terenie powiatu milickiego do zdarzenia skierowano także zastęp gaśniczy z pobliskiej jednostki OSP Cieszków. Zadysponowane siły i  środki doprowadziły do szybkiego ograniczenia rozwoju pożaru i minimalizacji strat pożarowych.  

 

Alarm monitoringu pożarowego w Borzęciczkach

O godzinie 16:33 w obiekcie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego załączył się monitoring pożarowy informujący o zagrożeniu.  Na miejsce skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostki OSP Koźmin Wielkopolski i OSP Borzęciczki.   Na szczęście był to alarm fałszywy, dlatego część sił i środków skierowanych do działań można było zawrócić do miejsca stacjonowania, a życie i mienie nie zostało zagrożone.  


Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: JRG Krotoszyn,  OSP KSRG Kobylin, OSP KSRG Zduny

Zdjęcia (8)