W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy coraz częściej biorą udział w izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego

12.04.2021

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

W ubiegłym tygodniu jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu kwidzyńskiego czterokrotnie interweniowały podczas izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. To sytuacje, w których jednostki PSP i OSP zastępują działanie zespołów ratownictwa medycznego. Izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego to zdarzenie pozostające lub będące we właściwościach Państwowego Ratownictwa Medycznego, podczas którego ratownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej, realizują medyczne działania ratownicze  do czasu przejęcia odpowiedzialności za poszkodowanego przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego.

Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze (JRG), jednostki OSP włączone w struktury krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz niektóre jednostki OSP spoza tego systemu zgodnie z ustawą z 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), są jednostkami współpracującymi z systemem PRM. Wśród funkcjonariuszy i członków tych formacji są ratownicy czyli osoby, które ukończyły kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także ratownicy medyczni. Na wyposażeniu JRG i OSP znajdują się m.in. zestawy ratownictwa medycznego R1 (nazwa zestawu, w jego składzie: torba medyczna ze standaryzowanym wyposażeniem, nosze ortopedyczne oraz zestaw szyn do unieruchamiania kończyn), automatyczne defibrylatory zewnętrzne oraz inny sprzęt niezbędny przy udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Liczba zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) (w powiecie Kwidzyńskim: 1 specjalistyczny, 2 podstawowe), obłożenie ich pracą, szczególnie w warunkach pandemii generuje bardzo często konieczność uzupełnienia, a mówiąc wprost: czasowego zastąpienia zespołów ratownictwa medycznego. Przykładem tego może być zdarzenie na ul. Kołłątaja w Kwidzynie, do którego doszło w ubiegłym tygodniu – strażacy JRG Kwidzyn dysponowani byli do nagłego zatrzymania krążenia u kobiety w wieku 69 lat. Również w ubiegłym tygodniu strażacy z JRG Kwidzyn pomagali nieprzytomnemu mężczyźnie w Górkach oraz mężczyźnie w stanie zagrożenia życia na ul. Orlej. Coraz częściej zdarza się, że na teren naszego powiatu przyjeżdżają zespoły z powiatów ościennych lub dysponowane jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR). Taki przykład mieliśmy niedawno gdy LPR lądował przy ulicy Machutty w Kwidzynie. Właśnie teraz podczas pisania tego artykułu dysponowana jest jednostka OSP Prabuty do zabezpieczenia lądowania LPR w miejscowości Antoni, gdzie zespół leci na pomoc mężczyźnie z bólami w klatce piersiowej.

Dyslokacja OSP na terenie powiatu kwidzyńskiego powoduje, że czas dotarcia danej OSP do zdarzenia poza miastem, jest niejednokrotnie krótszy niż czas dotarcia ZRM. Toteż w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego oprócz ZRM dysponowana jest lokalna OSP. Przykładem takiego zdarzenia może być ubiegłotygodniowa interwencja druhów z OSP Nebrowo Wielkie, którzy podejmowali resuscytację u kobiety z nagłym zatrzymaniem krążenia w Rusinowie.

Opisywana sytuacja powoduje, że funkcjonariusze oraz druhny i druhowie muszą doskonalić swoje umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, co czynią wsparci ratownikami medycznymi ze swoich jednostek oraz na kursach, szkoleniach i warsztatach.

Liczba izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego systematycznie wzrasta. W województwie pomorskim ich liczba w 2020 roku wzrosła o połowę. Od początku roku do 22 marca strażacy w całej Polsce podejmowali blisko 1100 takich interwencji. Dla porównania, w całym 2020 roku takich zdarzeń było ponad 1,9 tys. Według danych Komendy Głównej PSP, w styczniu odnotowano 342 izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego, w lutym było ich 290, a w tym miesiącu (do 21.3.) już 462. Najwięcej tego typu zdarzeń było w województwach dolnośląskim – 199, mazowieckim – 116 i wielkopolskim – 115.1

 

1 https://remiza.com.pl/przybywa-izolowanych-zdarzen-ratownictwa-medycznego/

 

Foto: Mirosław Wiśniewski Dziennik Bałtycki

Zdjęcia (3)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
12.04.2021 15:06 Krzysztof Skoczek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
K.Skoczek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Strażacy coraz częściej biorą udział w izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego 2.0 12.04.2021 15:08 Krzysztof Skoczek
Strażacy coraz częściej biorą udział w izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego 1.0 12.04.2021 15:06 Krzysztof Skoczek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}