W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenia sezonu grzewczego - rozpal swoją czujność!

01.12.2022

Pożary kominów, zagrożenia okresu grzewczego

Pożary kominów stają się „chorobą cywilizacyjną obiektów budowlanych”.  Nie ma dnia, w okresie grzewczym, by strażacy nie wyjeżdżali do akcji związanych z zapaleniem nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym, zatruć tlenkiem węgla czy pożarów obiektów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych i przewodów kominowych.

Przypominamy: właściciel, administrator, użytkownik obiektu mają OBOWIĄZEK czyszczenia przewodów kominowych:

- 4 razy w roku jeśli palimy paliwem stałym

- 2 razy w roku jeśli palimy paliwem gazowym lub ciekłym.

Raz w roku musi dokonać tego osoba posiadająca właściwe uprawnienia (np. mistrz kominiarski) i ze swojej czynności wystawić protokół/opinię. Jeśli to ignorujemy następstwem tego może być między innymi pożar budynku lub zatrucie tlenkiem węgla na skutek przedostawania się do pomieszczeń produktów spalania przez pęknięty, rozszczelniony na skutek wysokiej temperatury komin. Pęknięty komin to w najlepszym wypadku konieczność drogiego remontu pomieszczeń, przez który przewód przechodzi lub wstawienia w komin specjalnego wkładu odpornego na wysoką temperaturę. Wspomniany tlenek węgla, jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, nie posiada smaku. Każdy okres grzewczy to także niestety śmiertelne żniwo tego cichego zabójcy (patrz wykresy). Warto swoje domy i lokale użytkowe wyposażyć w detektor tlenku węgla.

Nie ignoruj zagrożenia! Dokonaj czyszczenia przewodu kominowego, zaproś kominiarza, niech wystawi ze swoich czynności właściwy dokument. Oczekują go strażacy podczas działań ratowniczych, zażąda go ubezpieczyciel. Zadbaj o porządek wokół urządzeń grzewczych. Zrób wszystko byśmy się nie spotkali!

Spraw by Twój dom zawsze kojarzył Ci się z bezpieczeństwem.

 

Stan prawny:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Kodeks wykroczeń:

Art.82.§1. Kto dokonuje czynności, które mogą  spowodować  pożar,  jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: (…) używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych  technicznie  albo  użytkowaniu  ich  w sposób  niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia, (…) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

 

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz lub je opuść, zasięgnij porady lekarskiej lub zadzwoń na 112.

Opracowanie: kpt. K. Skoczek

Zdjęcia: KG PSP

Wideo

Zdjęcia (8)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
01.12.2022 10:03 Krzysztof Skoczek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
K.Skoczek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zagrożenia sezonu grzewczego - rozpal swoją czujność! 1.0 01.12.2022 10:03 Krzysztof Skoczek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}