W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ślubowanie nowo przyjętego strażaka Komendy Powiatowej PSP w Łańcucie

04.12.2020

Zdjęcie przestawia pomieszczenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie Na ścianie godło Rzeczypospolitej Polskiej, herb powiatu łańcuckiego i logo Państwowej Straży Pożarnej. W pomieszczeniu znajdują się: starszy brygadier Jacek Rejman zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, młodszy brygadier Piotr Glac zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łańcucie oraz nowo przyjęty strażak Rafał Reizer. Zastępca komendanta powiatowego i zastępca dowódcy JRG występują w umundurowaniu wyjściowym a strażak Rafał Reizer w umundurowaniu koszarowym. Strażak Rafał Reizer w postawie zasadniczej z podniesioną prawą ręką składa ślubowanie strażaka Państwowej Straży Pożarnej.

3 grudnia 2020 roku odbyła się uroczystość ślubowania strażaka Rafała Reizera, który rozpoczął służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie.
Ślubowanie przyjął zastępca komendanta powiatowego PSP w Łańcucie st. bryg. Jacek Rejman w obecności zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej mł. bryg. Piotra Glaca.


Każdy funkcjonariusz w Polsce ma obowiązek złożenia ślubowania przez przystąpieniem do służby w formacji mundurowej, odnosi się do również do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Ślubowanie to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym. Jest ono postrzegane jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym prestiżem służby, wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej strażak składa ślubowanie według następującej roty:

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej,
świadom podejmowanych obowiązków strażaka,

UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ

być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia
ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania,

ŚLUBUJĘ

przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej
oraz wykonywać polecenia przełożonych.

ŚLUBUJĘ

strzec tajemnic związanych ze służbą,
a także honoru, godności i dobrego imienia służby

oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.

Opracowanie: st. bryg. Jacek Rejman, KP PSP w Łańcucie.
Zdjęcia: kpt. Dariusz Kaczor, KP PSP w Łańcucie.

Zdjęcia (3)