W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMENDA POWIATOWA PSP W MIĘDZYCHODZIE APELUJE

INFO STRONA

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym oraz narastającą liczbą zdarzeń związanych z pożarami sadzy w kominie, a także ze stwierdzonymi przypadkami zatrucia tlenkiem węgla - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie alarmuje i przypomina o obowiązkach spoczywających na właścicielach lub zarządcach każdego obiektu budowlanego:

  • wykonywanie, co najmniej raz w roku okresowego sprawdzenia technicznego (przeglądu) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a sprawność techniczną przewodów potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje – art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351 z późn. zm.);
  • w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
    i spalinowych w okresach ich użytkowania:
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
  • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węgiel kamienny, pellet i drewno) – co najmniej raz na 3 miesiące,
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. gaz ziemny i propan-butan) - co najmniej raz na 6 miesięcy;

- § 34 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia
07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r., nr 109, poz. 719 z późn. zm.)

  • poddawanie co najmniej raz na 5 lat okresowemu badaniu instalacji elektrycznej
    i piorunochronnej (odgromowej), a sprawność techniczną ww. instalacji potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. -
    art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351 z późn. zm.).

Podkreślić należy, że niesprawna instalacja elektryczna/odgromowa bywa bardzo często przyczyną powstania pożaru, tak samo jak niesprawne technicznie przewody kominowe/wentylacyjne, które także spowodować mogą pojawienie się wysokiego stężenia tlenku węgla (którego nie widać, nie słychać i nie czuć!).

Nie wywiązywanie się z wyżej przytoczonych obowiązków stanowi czynność zabronioną polegającą na użytkowaniu instalacji niesprawnych technicznie lub niepoddawanych wymaganym okresowym kontrolom, co może skutkować nałożeniem mandatu karnego przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej realizującego czynności kontrolno-rozpoznawcze. W przypadku powyższego Komendant Powiatowy PSP, nakłada także decyzje administracyjną nakazującą wykonanie wymaganych okresowych badań instalacji, której to nie zrealizowanie skutkuje postępowaniem egzekucyjnym prowadzącym m.in. do grzywny - § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r., nr 109, poz. 719 z późn. zm.).

Ponadto, tut. Komenda gorąco zachęca do instalowania w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze czujników tlenku węgla (pamiętając o montażu powyżej potencjalnego miejsca wydobywania się gazu, ze względu na fakt iż, tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, a więc unosi się do góry).

{"register":{"columns":[]}}