W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Charakterystyka powiatu międzychodzkiego

Powiat międzychodzki obejmuje Gminy: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie.

Powierzchnia powiatu wynosi ok. 737,75 km2 natomiast liczba ludności w powiecie to 36 517 osób.

Na ogólną powierzchnię terenu 737,75 km2 lasy zajmują obszar 325 km2, co stanowi 44,11% ogółu powierzchni. Najbardziej zagrożony pod względem pożarowym jest teren Puszczy Noteckiej, który występuje w północnej części powiatu na terenie gmin Międzychód i Sieraków. Zagrożonym pożarem jest jednolity kompleks leśny porośnięty drzewostanem sosnowym w wieku ok. 60 letnim, kwalifikowany w I kategorii zagrożenia pożarowego lasów. Powiat międzychodzki w porównaniu z innymi powiatami Wielkopolski nie jest uprzemysłowiony, w zdecydowanej przewadze dominuje rolnictwo.

Niemniej jednak cechą, która wyróżnia nasz Powiat w Wielkopolsce jest ponad 100 jezior w mocno pofałdowanym, polodowcowym krajobrazie Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. Można tu znaleźć jeziora o ponad 300 - hektarowej powierzchni oraz bardzo głębokie (do 45 m. głębokości). Powyżej przedstawione walory powodują, iż rok rocznie powiat nasz odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z całego kraju, w szczególności w okresie letnim oraz wczesno jesiennym. Największe ośrodki wypoczynkowo – rekreacyjne znajdują się na terenie gminy Międzychód, tj. – Mierzyn Ustronie oraz na terenie gminy Sieraków – OSiR i TKKF.

 

Największe zakłady pracy:

  • PPH ,,PPH Baser Polska” Sp. z O.O.  w  Międzychodzie  -  wyroby z żywic poliestrowych – elementy pojazdów typu  zderzaki, bagażniki, kadłuby pojazdów (zasięg nie wykracza poza teren zakładu),
  • PPH „MARBOPUR” Sp. Z O.O.   Bielsko – Międzychód   - produkcja elementów samochodowych (siedziska, zagłówki) z pianki poliuretanowej (zasięg nie wykracza poza teren zakładu),
  • B.A. Glass Poland Sp. z.o.o. – produkcja opakowań szklanych,
  • MARMITE - zakład produkcyjny, zajmujący się wytwarzaniem wyposażenia łazienek z tworzyw sztucznych. Zagrożenie stanowi wykorzystywanie w czasie procesu technologicznego substancji chemicznych - np. styren,
  • SCHEDPOL – Międzychód Bielsko; zakład produkujący płyty styropianowe, wytwarzający elementy wyposażenia łazienek z tworzyw sztucznych. Zagrożenie stanowi wykorzystywanie w czasie procesu technologicznego substancji chemicznych np. styren.

 

Zagrożenia ekologiczne mogą stanowić w głównej mierze :

  • Rurociąg Naftowy "Przyjaźń" (zasuwa w miejscowości Wierzbno) - tranzyt przez gminy Międzychód i Kwilcz,
  • Gazociąg z gazem ziemnym zaazotowanym (Stacja redukcyjna w m. Wierzbno) - tranzyt przez gm. Międzychód,
  • Gazociąg Tranzytowy DN 1400 - tranzyt przez gm. Międzychód  i gm. Kwilcz.

W ruchu kołowym największe zagrożenia stanowi droga krajowa nr 24 łącząca miasta wojewódzkie Poznań i Gorzów Wlkp. Na odcinku Karolewice - Sterki oraz droga wojewódzka nr 160 na odcinku Lewice –Sowia Góra i droga wojewódzka nr 182 na odcinku Międzychód – Dąbrowa. Na wymienionych odcinkach dróg rok rocznie notuje się kilkadziesiąt wypadków komunikacyjnych.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}