W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BEZPIECZEŃSTWO W SEZONIE GRZEWCZYM

03.03.2023

Jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu międzychodzkiego od początku trwania okresu grzewczego wyjeżdżały aż do 30 zdarzeń, które dotyczyły niepoprawnego eksploatowania instalacji grzewczych, czego efektem były liczne pożary sadzy w kominach oraz pożary kotłowni i poddaszy.

Grafika sezon grzewczy. Na zdjęciu dach i komin. W tle napis Państwowa Straż Pożarna i logo PSP.

W związku z trwającym okresem grzewczym i ciągle narastającą liczbą zdarzeń związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie alarmuje i przypomina o obowiązku spoczywających na właścicielach i zarządcach każdego obiektu budowlanego.

Pamiętaj!

Zgodnie z art. § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Ponadto, tut. Komenda zachęca do zainstalowania czujek dymu i tlenku węgla. Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Należy zwrócić również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Tlenek węgla (czad) to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.

Tlenku węgla: NIE usłyszysz!  NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}