W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia pożarnictwa na ziemi międzychodzkiej w latach 1975 -1992

Rok 1975 to czas dużych przeobrażeń administracyjnych w naszym kraju, właśnie w tym roku przeobrażeniu uległa struktura podziału administracyjnego Państwa, która również objęła straż pożarną. W miejsce Komendy Powiatowej Straży Pożarnych utworzono Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Międzychodzie, która podlegała Komendantowi Wojewódzkiemu Straży Pożarnych w Gorzowie Wielkopolskim. Zmienił się teren działania komendy, swoim zasięgiem obejmował obszar gminy: Międzychód, Miedzichowo i Przytoczna, o łącznej powierzchni 695 km2. Struktura organizacyjna Komendy Rejonowej Straży Pożarnych obejmowała stanowiska:

  • do spraw prewencji,
  • do spraw operacyjno-szkoleniowych, 
  • do spraw kwatermistrzowskich,
  • do spraw technicznych – oraz do spraw organizacyjno kadrowych.  

Ponadto przy Komendzie utworzono Rejonowe Stanowisko Kierowania, którego obsadę stanowiło trzech dyspozytorów i zawodowe pogotowie przeciwpożarowe składające się z dziewięciu kierowców, pracujących w systemie zmianowym. W przypadku działań  ratowniczo – gaśniczych załogę pogotowia przeciwpożarowego uzupełniali członkowie Ochotniczych Straży Pożarnej Międzychód, którzy zwoływani byli syrenami alarmowymi rozmieszczonymi w mieście. 

W 1986 r. z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Gorzowie Wlkp. pod kierownictwem płk. poż. Jana Korbanka podjęte zostały działania w celu wprowadzenia w życie inwestycji budowy strażnicy w Międzychodzie, które zostały zrealizowane w roku następnym. Rozpoczętą budowę przerwano ze względu na nietrafną lokalizację, okres przeprojektowania dokumentacji oraz wskazania nowej lokalizacji trwał do 11 października 1988 r. W tym też czasie zostało wydane nowe pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych i rozpoczęto realizację budowy strażnicy. 

Pierwszy etap budowy obejmował wybudowanie obiektu socjalno – administracyjnego z zapleczem garażowym dla pojazdów pożarniczych. Prace budowlane prowadzone były w szybkim tempie, jednakże moc przerobowa ograniczona była limitowaniem środków finansowych którymi dysponowała Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych w Gorzowie Wlkp.

W 1991 r. Wojewoda Gorzowski na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Gorzowie Wlkp.  powołał przy Komendzie Rejonowej Zawodową Straż Pożarną w Międzychodzie. Ze względu na bardzo trudne warunki lokalowe obsada Zawodowej Straży Pożarnej ograniczona została do niezbędnego minimum, a mianowicie do 6 funkcjonariuszy na zmianie służbowej. W listopadzie 1991 r. po raz ostatni syreny ogłosiły alarm bojowy dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzychodzie, którzy uzupełniali pogotowie przeciwpożarowe podczas wyjazdów do akcji. Nie oznaczało to jednak iż Ochotnicza Straż Pożarna w Międzychodzie została zlikwidowana, czy zaprzestała swojej działalności.

W tym też roku Zawodowa Straż Pożarna zastała wyposażona przez Urząd Miasta i Gminy w Międzychodzie w podstawowy sprzęt ratownictwa drogowego – zestaw nożyco-rozpieraczy „HOLMATRO” ze względu na rosnące zagrożenie i ilość wypadków drogowych powstających na terenie operacyjnego działania Zawodowej Straży Pożarnej Międzychód. 

 
 
 
{"register":{"columns":[]}}