W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT "MDP PLUS" CZYLI "FIRE CADETS PLUS"

23.02.2021

Ochotnicza Straż Pożarna w Kwilczu, wraz ze strażami pożarnymi z Chorwacji, Danii, Estonii i Hiszpanii rozpoczęła 19 lutego 2021 roku realizację niezwykle ciekawego projektu w obszarze prewencji społecznej, w całości finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.

Logo międzynarodowego projektu Fire Cadets Plus

Ruszył międzynarodowy projekt „MDP Plus” (Fire Cadets Plus).

Czy wiesz, że w Polsce jest 6 738 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (dane z 2020 roku), które zrzeszają 86 715 dzieci i młodzieży (z czego 39% stanowią dziewczęta).

Ochotnicza Straż Pożarna w Kwilczu wraz ze strażami pożarnymi z Chorwacji, Danii, Estonii i Hiszpanii rozpoczęła 19 lutego 2021 roku realizację niezwykle ciekawego projektu w obszarze prewencji społecznej pn. „MDP Plus” (ang. Fire Cadets Plus).
Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z programu ERASMUS+. Celem projektu jest zidentyfikowanie, przetestowanie i wdrożenie nowych sposobów działania młodzieżowych drużyn pożarniczych w obszarze prewencji społecznej i stworzenie dedykowanej tym działaniom platformy e-learningowej, wspomaganej przez aplikację mobilną na smartfony. Projekt ten nabrał wyjątkowego znaczenia, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, mocno ograniczające lub zawieszające wszelkie działania edukacyjne mające charakter bezpośrednich spotkań.

Platforma szkoleniowa połączy docelowo zagadnienia prewencji społecznej z innymi ważnymi aspektami funkcjonowania MDP w Polsce, takimi jak: taktyka działań ratowniczo-gaśniczych, nauka o sprzęcie pożarniczym, kwalifikowana pierwsza pomoc, sport pożarniczy (w tym CTIF), wychowanie obywatelskie, bank dobrych pomysłów oraz forum dyskusyjne.

Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata, uruchomienie ogólnodostępnej platformy planowane jest na 2023 rok. Natomiast wersja robocza będzie gotowa już w 2022 roku. A do udziału w etapach pilotażowych projektu mogą zgłaszać się chętne młodzieżowe drużyny pożarnicze.

 

Opracowanie: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}