W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Intensywne opady deszczu na terenie powiatu myślenickiego 18 lipca

18.07.2021

Zdjęcie przedstawia drogę gminną i centrum miejscowości Głogoczów po przejściu fali błota. Po obydwu stronach drogi stoją samochody strażackie, z których sprzęt wykorzystywany jest do wypompowywania wody z domów.

W dniu 17 lipca do SKKP PSP zaczęły wpływać ostrzeżenia III stopnia o zagrożeniu związanym z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Komendant Powiatowy w ramach przyjętych procedur zwiększył stany osobowe na służbie. Czarny scenariusz sprawdził się o godzinie 1.30  w dniu 18 lipca gdy wpłynęło pierwsze zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w wyniku uderzenia pioruna w Myślenicach. Kolejne informacje dotyczyły już dużych ilości wody wpływających do niżej położonych pomieszczeń w budynkach, zatykających się przepustach drogowych. Dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach dysponowali do działań posiadane siły i środki Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu myślenickiego. Zgłoszenia w głównej mierze wpływały z gmin Myślenice, Tokarnia, Sułkowice. W związku z rozwijającą się niekorzystna sytuacją pogodową do służby ściągnięto dodatkowych funkcjonariuszy. Prawdopodobnie uderzenie pioruna spowodowało kolejny pożar zabudowania gospodarczego w miejscowości Głogoczów. Na teren gminy Myślenice gdzie ilość interwencji była bardzo duża i cieki wodne wystąpiły ze swoich koryt zadysponowano dodatkowe siły strażackie z KM PSP w Krakowie – Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego z JRG 4 z łodziami, zastęp ratownictwa technicznego z JRG 2, zastęp GCBA z pompą dużej wydajności z JRG 3 oraz jednostki OSP z powiatu krakowskiego Kostrze, Olszowice, Maszyce, Czułów, Wrząsowice, Raciborowice. Dzień pokazał skalę zniszczeń. W godzinach rannych działało na terenach objętych lokalną powodzią 59 zastępów strażackich (350 strażaków). Droga krajowa nr 7 w miejscowości Głogoczów została całkowicie zalana co zablokowało ruch kołowy na ok. 2 godziny. Przeprowadzono ewakuację 22 zagrożonych osób, prowadzono wypompowywanie wody z budynków. W wyniku przelania się wody przez wały powstały rozlewiska wodne z których woda wdzierała się do obiektów. Sprawiono na terenie działań 7 pomp dużej wydajności, które podjęły przepompowywanie wody z powrotem do koryta rzeki. Było to możliwe po zaniknięciu opadów i obniżeniu się poziomu wody w rzece.  Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim PSP  - st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się do miejsc najbardziej poszkodowanych, aby ocenić skalę zniszczeń. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbył się sztab kryzysowy z udziałem służb i przedstawicieli lokalnego samorządu. Po południu tereny objęte akcją w miejscowości Głogoczów odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który osobiście zapoznał się z sytuacją w gminie Myślenice. Działania ratownicze zakończono około godziny 22.00. Nie wyczerpuje to oczywiście zaangażowania strażaków w kolejnych dniach podczas wypompowywania wody, usuwaniu uszkodzonych drzew, pomocy przy przywracaniu gospodarstw do normalnego użytkowania.

Opracował: bryg. Roman Ajchler, KP PSP Myślenice

Zdjęcia: bryg. Roman Ajchler

Zdjęcia (12)