W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim.

26.03.2021

26 marca 2021 r. odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania i przyjęcia obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim.

Komendant Wojewódzki, Komendant powiatowy i poczet standardowy.

Po złożeniu meldunku Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP - nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu, odegrany został hymn. Następnie bryg. Jacek Auda oraz st. kpt. Krzysztof Szałkowski zameldowali Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu odpowiednio zdanie i przejęcie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim.

Po uroczystym  przekazaniu obowiązków głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali bryg. Jackowi Auda za wkład w ochronę przeciwpożarową w powiecie nowomiejskim oraz złożyli życzenia i powitali przejmującego obowiązki st. kpt. Krzysztofa Szałkowskiego.

 

Przebieg służby bryg. Jacka Auda:

Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 września 1993 roku w ówczesnej Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim.


Przez kolejne lata służby zajmował stanowiska służbowe m.in. jako Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania, Inspektor w Wydziale Finansów, Specjalista na Stanowisku ds. kontrolno – rozpoznawczych. W roku 2006 został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim, a od 23 kwietnia 2008 na stanowisko Komendanta Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.


Przez cały okres służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje kończąc w 2002 r. studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa, a następnie w 2006 r. ukończył studia magisterskie w Akademii Finansów w Warszawie. W  2011 r. ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w z zakresu  zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

Bryg. Auda jako Komendant Powiatowy przyczynił się do wysokiego poziomu funkcjonowania i gotowości operacyjnej nowomiejskiej komendy.  Przeprowadzone dwa etapy termomodernizacji obiektów komendy, sprawiły, że jednostka zyskała nie tylko bezobsługowy system ogrzewania, ale przede wszystkim spadły koszty eksploatacji budynków. Ponadto zmieniło się oblicze nowomiejskiej komendy, co jest zauważalne nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Praktycznie wszystkie pomieszczenia zostały odnowione. Wykonano m.in. wentylację mechaniczną z rekuperacją, centralną klimatyzację, zmodernizowano kompleksowo system ogrzewania oraz oświetlenia. W kolejnych latach wykonano też remont całego placu w obrębie Komendy.

Przez lata pracy Pana Komendanta wymieniono w zasadzie wszystkie pojazdy komendy, w tym podnośnik SHD 25.

W służbie brygadiera Audy w Państwowej Straży Pożarnej niezwykle ważną rolę odgrywały ochotnicze straże pożarne. Dzięki wzorowej współpracy z samorządami możliwy był dynamiczny rozwój i właściwe wyposażenie jednostek OSP. Przez te lata, tylko do jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego trafiło 12 nowych średnich lub ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Od 2011 roku ściśle współpracował z powiatem nowomiejskim jako współorganizator obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na terenie powiatu oraz w powiecie Oldenburg. Do tej pory dzięki tej współpracy udało się zorganizować cztery obozy w Niemczech i 4 obozy w Polsce.


Za wzorową realizację obowiązków służbowych brygadier Jacek Auda odznaczony został:
- Brązowym Krzyżem Zasługi,
- Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę,
- Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
- Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji,
- Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, 
- Medalem Niemieckiego Związku Straży Pożarnej za Współpracę Międzynarodową.

 

Z dniem 27 marca 2021 r., Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP powierzył
st. kpt. Krzysztofowi Szałkowskiemu pełnienie obowiązków komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Opracowanie: st. kpt. Mateusz Jaguszewski - KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim
Zdjęcia: Pani Sylwia Splitt - KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim

Zdjęcia (4)