W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyciek gazu w budynku wielorodzinnym Biskupiec

04.12.2020

4 grudnia 2020 roku o godzinie 12:30 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęła informacja o wyczuwalnym zapachu gazu w piwnicy budynku wielorodzinnego w Biskupcu.

samochód pożarniczy i butla z gazem

Jako pierwszy na miejsce dysponowania dotarł miejscowy zastęp OSP Biskupiec. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku mieszkalnym wielorodzinnym czuć zapach gazu w piwnicy. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i rozpoczęli przewietrzanie pomieszczeń. Następnie z piwnicy usunięto dwie butle z gazem propan-butan  11kg pełne oraz dwie puste na zewnątrz budynku. Kolejno wraz z przybyłym patrolem Policji ewakuowali mieszkańców z dwóch klatek schodowych budynku. Razem ewakuowanych mieszkańców było 15 w tym troje dzieci. Nikt nie potrzebował pomocy medycznej. Dowódca polecił ratownikom wydzielenie taśmami strefy bezpiecznej i dokonania pomiarów na obecność gazu propan-butan w piwnicy oraz kolejno w mieszkaniach dwóch klatek schodowych. Pomiar nie wskazywał obecności gazu. Z relacji jednej z mieszkanek wynikało, że wcześniej wymieniała butlę gazową w kuchni a pustą zaniosła do piwnicy. 
Podsumowując zgłoszenie okazało się „fałszywe w dobrej wierze” natomiast osoba zgłaszająca wykazała się czujnością.


Opracował: st. kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
Zdjęcia: archiwum – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie/ zdjęcie jest ilustracją do tekstu