W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pięć osób podtrutych tlenkiem węgla w Palczewie

06.02.2024

O krok od tragedii. W domu jednorodzinnym w Palczewie pięć osób zostało poszkodowanych na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

pojazd pożarniczy

31 stycznia br. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim otrzymał zgłoszenie o osobach poszkodowanych na skutek zatrucia tlenkiem węgla, w miejscowości Palczewo. Z informacji przekazanej Dyżurnemu wynikało, iż poszkodowanych jest aż pięć osób, w tym czworo dzieci. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej (KP PSP Nowy Dwór Gdański, OSP Ostaszewo oraz OSP Palczewo). Działania strażaków polegały na udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym, głównie na podawaniu tlenu, wygaszeniu paleniska w piecu w aparatch ochrony układu oddechowego oraz pomiarach stężenia tlenku węgla przy użyciu miernika wielogazowego (wskazania miernika wynosiły 780 ppm, przy wskazaniu 200 ppm odczuwalne są pierwsze symptomy). Osoby poszkodowane zostały przekazane dwóm Zespołom Ratownictwa Medycznego, które zdecydowały o przewiezieniu całej rodziny do szpitala w celu kolejnych badań. Na miejscu pracowała również policja.

Tlenek węgla, nazywany czadem, to bezwonny i bezbarwny gaz, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Zatrucie czadem często przebiega bezobjawowo, a jego skutki mogą być tragiczne.

Czujnik tlenku węgla to niedrogie urządzenie, które może uratować życie Twoje i Twoich bliskich!

Dlaczego warto zainstalować czujnik tlenku węgla?

  • Czad jest niewyczuwalny dla człowieka. Czujnik tlenku węgla jest jedynym sposobem, aby w porę ostrzec się przed niebezpieczeństwem.
  • Czad może ulatniać się z różnych źródeł, m.in. z piecyków gazowych, kominków, pieców węglowych i grzejników gazowych.
  • Zatrucie czadem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

 

Opracowanie: ogn. Krzysztof Klein

Zdjęcia: asp. Jacek Chojnacki

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}