W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar chlewni Zębowo

14.01.2024

Pożar chlewni Zębowo.

14 stycznia 2024 roku o godzinie 6:36 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze chlewni w miejscowości Zębowo.

Dyżurny SKKP w pierwszej fazie do działań zadysponował dwa zastępy gaśnicze i drabinę mechaniczną z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, dwa zastępy OSP Lwówek, dwa zastępy OSP Bolewice oraz zastęp OSP Zębowo.

Po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano palące się poddasze chlewni, na którym było składowane zboże i słoma, na 1/4 powierzchni dachu płomienie wychodziły na zewnątrz. W budynku znajdowało się 46 szt. trzody chlewnej. W pobliżu palącego się budynku znajdował się zagrożony dom oraz budynek gospodarczy.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów wody oraz jednego prądu piany ciężkiej w natarciu na palącą się słomę. Rozpoczęto dysponowanie kolejnych zastępów straży pożarnych oraz wyznaczono punkt przyjęcia sił i środku. Jednostka OSP Bukowiec była odpowiedzialna za napełnianie butli do aparatów powietrznych. Zwierzęta z budynku ewakuowano bezpośrednio na ogrodzony teren należący do gospodarstwa. Pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie do gospodarstwa. Z uwagi na poparzenia niektórych zwierząt, na miejsce został zadysponowany Powiatowy Lekarz Weterynarii. Dalsze działania polegały na ręcznym usuwaniu i dogaszaniu palącej się słomy z poddasza oraz z wykorzystaniem sprzętu rolniczego należącego do właściciela gospodarstwa i jego sąsiadów. Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP z Nowego Tomyśla oraz przedstawiciele władz samorządowych i rady sołeckiej, którzy zorganizowali ciepłe napoje oraz posiłki regeneracyjne dla wszystkich uczestników działań. Przybyła również grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz grupa dronowa, która wspomagała podejmowane decyzje poprzez wizualizację terenu akcji, w tym poprzez użycie kamery termowizyjnej m.in. do lokalizowania zarzewi ognia.

W działaniach brało udział 25 zastępów straży pożarnych z terenu powiatu nowotomyskiego, szamotulskiego oraz Komendy Wojewódzkiej PSP Poznań.

Opracowanie: asp. Szymon Maciejewski
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Nowy Tomyśl

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}