W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie porozumienia o włączeniu jednostki OSP Karwia do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego

15.02.2021

Zdjęcie przedstawia trzech stojących mężczyzn z tego dwóch w mundurach od lewej strażak państwowej straży pożarnej i druh ochotniczej straży pożarnej, a po prawej stoi młody mężczyzna w marynarce - burmistrz Władysławowa. Mężczyźni trzymają przed sobą ozdobne kartki.

15 lutego 2021 r.  w siedzibie  Urzędu Miasta Władysławowo,  Komendantant Powiatowy PSP w Pucku  st. bryg. Bartłomiej Mollin,  Burmistrz Miasta Gminy Władysławowo Pan Roman Kużel i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Karwi dh Wiesław Meyer podpisali trójstronne  porozumienie dotyczące włączenia jednostki OSP Karwia do Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego (KSRG).

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i wytycznymi podpisane porozumienie to pierwszy krok do włączenia na okres 5 lat  jednostki OSP Karwia do KRSG. Porozumienie  stanowi bowiem podstawę do wydania przez Komendanta Głównego PSP decyzji o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. 

Jednostka należąca do KSRG musi spełniać szereg wymagań. W struktury KSRG mogą wejść tylko najlepiej wyszkolone, wyposażone i wykazujące najwyższą gotowość operacyjną jednostki OSP na terenie kraju. OSP musi posiadać zarówno odpowiednie wyposażenie sprzętowe, określoną liczbę wyszkolonych druhów, skuteczne systemy łączności powiadamiania i alarmowania jak również pozostawać w gotowości do podejmowania działań ratowniczych.

Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju. Wejście w jego struktury to  prestiżowe wydarzenie, które  stanowi jednocześnie wyróżnienie dla OSP za jej dotychczasowe działania ratownicze. Taka jednostka ma możliwość dalszego rozwoju i stanowi siły pierwszego rzutu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu to m.in. walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne i kwalifikowana pierwsza pomoc.

Włączenie  Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwi  do KSRG wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu puckiego oraz osób przebywających na terenie gminy Władysławowo. Wpłynie także korzystnie na dalszy rozwój jednostki.
 
Opracowanie: mł. kpt. Krzysztof Minga
Zdjęcia: Jakub Groenwald – Inspektor ds. promocji i grafiki UM Władysławowo