W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

HISTORIA POŻARNICTWA NA ZIEMI RAWSKIEJ

W maju 1881 roku w trakcie spotkania obywateli Rawy Mazowieckiej  i okolic postanowiono podjąć działania mające na celu utworzenie straży.

Już w dniu 11 lutego 1882 roku został zatwierdzony statut Ochotniczej Straży Ogniowej w Rawie Mazowieckiej przez władze zaboru rosyjskiego. Natomiast w dniu 19 czerwca 1882 nastąpiło jej uroczyste poświęcenie.

W tamtych czasach była to nie tylko organizacja, która miała gasić pożary, ale przede wszystkim organizacja patriotyczna i kulturalna. Pierwszym prezesem został rejent Józef Grotkowski.

W roku 1883 korpus straży ukształtował się dostatecznie i już wiosną rozpoczęto prowadzenie regularnych ćwiczeń na placu zamkowym. Pierwszym przedsięwzięciem było zakupienie 10 dzwonów alarmowych, które zostały rozmieszczone na słupach na terenie całego miasta.

Rawska Straż Ogniowa w związku z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku przyjmuje obowiązki Straży Obywatelskiej. W trakcie działań wojennych front rosyjsko-niemiecki na wiele miesięcy ustalił się na linii rzeki Rawki, a miasto znalazło się w pasie bojowym.

Cały sprzęt straży został zarekwirowany przez okupanta niemieckiego.

Dopiero w 1916 roku przystąpiono do ponownej organizacji straży i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt. W czerwcu tego roku straż rawska liczyła 126 członków. W dniu 16 sierpnia 1916 roku zorganizowano „Dzień Straży”, przystąpiono także do organizacji orkiestry strażackiej i teatralnego kółka amatorskiego.

W dniu 11 listopada 1918 roku strażacy rawscy brali czynny udział w rozbrajaniu okupantów niemieckich.

W roku 1926 zakupiono pierwszą motopompę, a w 1928 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę strażnicy.

W czasie II wojny światowej Rawska Straż Ogniowa nie przestała działać. W szeregi wciągnięto dużą ilość młodzieży, broniąc ją w ten sposób przed wywiezieniem na roboty do Niemiec.

Na skutek działań wojennych całkowicie uległ zniszczeniu sprzęt straży.

Pierwsze zebranie straży po odzyskaniu niepodległości zostało zwołane w dniu 18 marca 1945, na którym były obecne 84 osoby. W 1947 roku doprowadzono do pełnego uruchomienia załogi.

W uznaniu zasług i gotowości niesienia pomocy rawska straż otrzymała samochód gaśniczy „Star 20” w roku 1954, a w 1961 samochód „Star 25”.

W uznaniu zasług straży społeczeństwo Rawy Mazowieckiej funduje sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej, a jego uroczyste wręczenie następuje w dniu 22 lipca 1964 roku na placu Szkoły Podstawowej nr 1. W roku 1968 zostaje zorganizowana sekcja ratownictwa wodnego, a w 1972 roku sekcja ta otrzymuje samochód Żuk LGM.

W miarę upływu czasu jednostka rozwija się ciągle obchodząc uroczyste jubileusze 50-lecia, 75-lecia, a w dniu 18 lipca 1982 – 100-lecia.

W tym czasie na mocy Ustawy z dnia 4 lutego 1950 roku o ochronie przeciwpożarowej powstaje w Rawie Komenda Powiatowa Straży Pożarnej.

Po reorganizacji administracyjnej kraju w 1975 roku i utworzeniu województwa skierniewickiego Komenda przekształca się w Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Rawie Mazowieckiej. Działalność operacyjna (bojowa) realizowana jest cały czas w oparciu o druhów OSP Rawa Maz. Dopiero 18 maja 1984 roku zarządzeniem Wojewody skierniewickiego zostaje powołana Zawodowa Straż Pożarna w Rawie Mazowieckiej.

W 1992 roku zmieniają się struktury organizacyjne straży pożarnej i powstaje Państwowa Straż Pożarna. W związku z tym w Rawie Mazowieckiej powstaje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, która administracyjne podlega pod Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach.

Reformy administracyjno – ustrojowe państwa wdrożone z dniem 1 stycznia 1999 roku spowodowały powołanie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej działającej w ramach nowego województwa łódzkiego.

Teren działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej obejmuje: miasto Rawa Mazowiecka, miasto i gmina Biała Rawska oraz gminy Cielądz, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice.

Zabezpieczenie operacyjne obszaru stanowi Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Straży Pożarnej oraz 40 jednostek OSP w tym 4 należą  do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Powiat rawski obejmuje swoim obszarem 646 km2 i jest zamieszkały przez około 50 tysięcy osób.

Poza działaniami ściśle związanymi z funkcjonowaniem właściwego zabezpieczenia przeciwpożarowego terenu chronionego powiatu, od dnia powołania Komendy jednym z najważniejszych zadań była budowa strażnicy. Dotychczas użytkowe pomieszczenia OSP Rawa Mazowiecka nie spełniały żadnych wymogów zabezpieczenia operacyjnego rejonu. Dzięki zaangażowaniu strażaków oraz władz województwa i powiatu dochodzi do wybudowania nowoczesnej strażnicy do której przeprowadza się załoga w listopadzie 2000r.

Wykaz Komendantów Powiatowych Straży Pożarnych

1945 – 1952 Jan Malinowski

1952 – 1954 Kazimierz Baran

1954 – 1962 Kazimierz Blando

1962 – 1963 Roman Kaczmarek

1963 – 1964 Henryk Witek

1964 – 1975 Eugeniusz Krawczyk

1975 – 1977 Józef Smokowski

1979 – 1982 Janusz Kawczyński

1982 – 1986 Kazimierz Zdun

1986 – 1987 Tadeusz Damaz

1987 – 1992 Jerzy Ptaszek

Wykaz Dowódców Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Maz. po likwidacji Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Rawie Maz.

1992 – 1998 Tadeusz Damaz

1998 – 1999 Sławomir Warston

Od 1999 roku po reorganizacji administracyjnej kraju Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej zostaje

 st. bryg. inż. Grzegorz Truszkiewicz


Dnia 2 września 2001 roku następuje uroczyste oddanie strażnicy. Przebieg uroczystości odbywał się w duchu motta:

„Bogu na chwałę

Ojczyźnie w potrzebie

Bliźniemu z pomocą”

Goście wpisali się do księgi pamiątkowej składając życzenia:

„Z okazji uroczystego wręczenia sztandaru i oddania strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej, składamy wszystkim strażakom wyrazy głębokiego szacunku oraz serdeczne życzenia i gratulacje. Wydarzenie to niech będzie dla Was inspiracją do dalszej ofiarnej służby społeczeństwu w duchu wyżej wymienionego motta”.

 

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Zastępcy Komendanta Głównego PSP – nadbryg. Marek Jasiński oraz st. bryg. Andrzej Świderek. Wśród zaproszonych gości byli również ks. bp Józef Zawitkowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego – Andrzej Charzewski, Marszałek Województwa Łódzkiego - Mieczysław Teodorczyk, Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi - st. bryg. Andrzej Brandt, członek prezydium ZG ZOSP RP - Krystyna Ozga oraz przedstawiciele wojewody i prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Ponadto przybyły liczne delegacje z Komend Powiatowych PSP.

Na ręce komendanta powiatowego z okazji uroczystości wpłynęły listy gratulacyjne, między innymi od Premiera RP Jerzego Buzka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka.

Następnie nastąpił przemarsz uczestników uroczystości z Placu Wolności do nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP przy ulicy Przemysłowej 2a, gdzie ksiądz biskup odprawił mszę świętą w intencji strażaków oraz poświęcił sztandar i budynek strażnicy.  Następnie wszystkich obecnych powitał starosta Józef  Matysiak po czym dokonano uroczystego przecięcia wstęgi  i zaproszeni  goście mogli oficjalnie zwiedzić nową siedzibę KP PSP.

Na uroczystościach zameldowały się także poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych między innymi z: Rawy Mazowieckiej, Białej Rawskiej, Niepokalanowa, Konopnicy, Regnowa, Cielądza Wołuczy, Babska, Ossowic, Kurzeszyna, Lubani i Sadkowic.

{"register":{"columns":[]}}