W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CZAD PRÓBOWAŁ ZABIĆ

12.03.2022

Pięć osób, w tym dwoje dzieci zostało podtrutych tlenkiem węgla w Melanowie (gm. Miejska Górka). Najstarsza z ofiar, właścicielka mieszkania, w którym wystąpiła emisja czadu, do szpitala była zabierana w stanie nieprzytomnym.

Emisja tlenku węgla. Melanowo, gm. Miejska Górka. Kuchnia w mieszkaniu, w którym znaleziono dwie kobiety podtrute tlenkiem węgla. Na pierwszym planie kratka wentylacyjna, mocno zanieczyszczona.

Informacja o dwóch nieprzytomnych kobietach znalezionych w jednym z budynków mieszkalnych w miejscowości Melanowo, dotarła do Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu w sobotę, 12 marca 2022 r. kilka minut przed 21.00.

Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się zastępy strażaków ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych w Dłoni i Sobiałkowie oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Rawicza.

Pierwsi z nich dotarli pod wskazany adres krótko po zespole ratownictwa medycznego,  stacjonującym na co dzień w Kobylinie. Zarówno ratownicy medyczni jak i strażacy dokonali pomiaru składu powietrza w mieszkaniu, pod kątem obecności tlenku węgla. Detektory nie wskazały jednak zagrożenia z tego tytułu, a to najprawdopodobniej dlatego, że wcześniej pomieszczenia zostały dokładnie przewietrzone.

Strażacy wsparli medyków w udzielaniu pomocy poszkodowanym kobietom, które ostatecznie zostały przewiezione do szpitala w Rawiczu.

W czasie prowadzonych czynności wyjaśniających okazało się, że w mieszkaniu przebywały jeszcze trzy inne soby - mama z dwoma nieletnimi córkami. Te jednak opuściły dom swojej krewnej kilka godzin wcześniej. Powodem miało być złe samopoczucie mieszkanki powiatu gostyńskiego. Objawy wskazujące na zatrucie tlenkiem węgla, wystąpiły także u 9 i 14 - letnich dziewczynek. Cała trójka uzyskała pomoc medyczną w lecznicy w Gostyniu.

Jakie mogły być przyczyny pojawienia się czadu w mieszkaniu 88-letniej seniorki?

Mieszkanie ogrzewane było przy pomocy dwóch pieców kaflowych. Ponadto na wyposażeniu kuchni znajdowała się tzw. „angielka” i kuchenka gazowa. Na podstawie dokonanych oględzin można domniemywać, że do wystąpienia zagrożenia przyczyniła się niedostateczna wentylacja lokalu.

Szczelnie zamknięte plastikowe okna oraz drzwi, a także jedyna kratka wentylacyjna znajdująca się w kuchni, skutecznie hamowały dostęp świeżego powietrza.

Przypominamy, że tlenek węgla to produkt niecałkowitego spalania. Powstaje wtedy, gdy w pomieszczeniu wsytępuje niedobór tlenu.

Więcej szczegółów będzie znanych po wizycie kominiarza i zduna, którzy odniosą się do stanu technicznego przewodu kominowego oraz pieców.

W działaniach uczestniczył zastęp ratowniczo-gaśniczy i grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu, OSP w Dłoni, OSP w Sobiałkowie, dwa zespoły ratownictwa medycznego, patrol dzielnicowych oraz grupa dochodzeniowa z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Szanowni Państwo, co prawda za pasem wiosna, ale sezon grzewczy jeszcze trwa. Zatem nie usypiajmy naszej czujności. Bądźmy wyczuleni na zagrożenia pożarowe i te powodowane przez śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo wysokie właśnie teraz, kiedy ogrzewamy nasze domy, mieszkania, biura, miejsca pracy, itd.

Najważniejsze informacje dot. tlenku węgla, nazywanego też „cichym zabójcą” znajdziesz, klikając w poniższy link

 „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

Opracowanie: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

Zzdjęcia : mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, OSP w Dłoni

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}