W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13.04.2023

Przedstawiciele rawickich służb mundurowych, a także delegacje władz samorządowych i mieszkańcy miasta oddali hołd obywatelom II Rzeczypospolitej zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Cmentarz parafialny w Rawiczu. Delegacja rawickich służb mundurowych oraz władz samorządowych przed ceremonią składania wiązanek kwiatów. Wszyscy stoją w jednym szeregu.

13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na cmentarzu parafialnym, pod krzyżem pamięci rawiczan pomordowanych w Katyniu oraz pod tablicą na ratuszu w Sarnowie, upamiętniającą jej mieszkańców, ofiary Zbrodni Katyńskiej - Józefa Skwarę i Edmunda Bondke złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Rawickich strażaków reprezentował mł. bryg. Marcin Wysokiński, komendant powiatowy PSP.

Przypomnijmy, że ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

17 września 1939 r., po sowieckiej agresji na Polskę, w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego. 5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz zapadła decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. 3 kwietnia 1940 r., po trwających miesiąc przygotowaniach, rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później - obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów do miejsc kaźni. Z Kozielska 4 404 osoby przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy, zaś 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. Z kolei 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i pochowano w miejscowości Miednoje.

Łącznie zamordowano 14 587 jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Opracowanie: bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

Zdjęcia: Urząd Miejski Gminy Rawicz

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}