W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PALĄ SIĘ KOMINY

13.02.2021

Aż 21 pożarów związanych z ogrzewaniem obiektów powstało na terenie powiatu rawickiego w okresie jesienno-zimowym. Każdy z nas stara się zapewnić sobie komfortowe warunki pracy i wypoczynku, jednak jak widać nie zawsze robi to w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa.

Pożar komina

Najwięcej, bo aż 13 razy strażacy wzywani byli do pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych i gospodarczych. Pojawienie się ognia wynikało z nagromadzenia w przewodach znacznej ilości produktów niepełnego spalania. O czym to może świadczyć? Zapewne o konieczności częstszego czyszczenia kominów.

Przypominamy, że obowiązkiem właściciela, zarządcy bądź użytkownika obiektu jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych – dymowych i spalinowych, z następującą częstotliwością:

- od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące,

- od palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy,

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

Co najmniej raz w roku należy też pamiętać o konieczności usunięcia zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych.

Kluczowy jest tutaj zwrot „co najmniej”, który powinniśmy interpretować jako niezbędne minimum. Jednak jak pokazuje życie, ograniczanie się do tego minimum, nie zawsze gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas użytkowania urządzeń i instalacji grzewczych. Wpływ na to ma niewątpliwie rodzaj i jakość stosowanego opału, jak również to czy praca związana z usuwaniem zanieczyszczeń z kominów wykonana została rzetelnie.

Ponadto ustawa „Prawo budowlane” nakłada obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.  Czynności te powinny być zlecone mistrzowi kominiarskiemu.

Pozostałe pożary były spowodowane składowaniem materiałów palnych w nieodpowiedniej odległości od paleniska kotła centralnego ogrzewania lub pieca (5), niewłaściwym wyizolowaniem przewodu kominowego od palnych elementów budynku (2), a także umieszczeniem gorącego popiołu w bezpośrednim sąsiedztwie drewna opalowego (1).

Pamiętajmy, że ignorując elementarne zasady bezpieczeństwa pożarowego narażamy siebie i najbliższych na utratę zdowia, a nawet życia. Nie potrzeba wiele, żeby ogień strawił nasz dom, mieszkanie, zniszczył cały majątek.

KU PRZESTRODZE !!!

Jak pokazują statystyki w Polsce co roku powstaje ponad 150 000 pożarów, z których co piąty ma miejsce tam gdzie czujemy się najbezpieczniej -  w naszych domach. Tam też ginie najwięcej ludzi - bo aż osiem na dziesięć ofiar wszystkich pożarów.

 

Opracowanie i zdjęcie: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

{"register":{"columns":[]}}