W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CORAZ CZĘŚCIEJ PALĄ SIĘ SADZE

20.11.2021

Od początku października br. strażacy już 4-krotnie prowadzili akcje związane z gaszeniem pożarów sadzy w przewodach kominowych. Dwa z nich powstały w minioną sobotę.

Pożar sadzy w kominie. Na pierwszym planie widoczny fragment budynku gospodarczego wykonanego z cegły. Nad dachem budynku znajduje się kosz podnośnika hydraulicznego, Znajdujący się w nim strażak gasi pożar sadzy w kominie.

Najpierw o godz. 9.20 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Rawiczu wpłynęło zgłoszenie o pożarze komina w budynku gospodarczym w miejscowości Dubin (gm. Jutrosin), a niespełna 3 godziny później o kolejnym, podobnym zarzeniu – tym razem w podrawickim Szymanowie, gdzie zapaliła się sadza w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym – jednorodzinnym.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca, korzystając ze specjalnego pojazdu z podnośnikiem hydraulicznym ugasili pożar przy użyciu piasku i przyrządów kominiarskich.

W działaniach w Dubinie brały udział zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu oraz z OSP w Dubinie i Jutrosinie, natomiast w Szymanowie – oprócz strażaków PSP, druhowie z Szymanowa i Słupi Kapitulnej.

Przypominamy, że obowiązkiem właściciela, zarządcy bądź użytkownika obiektu jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych – dymowych i spalinowych, z następującą częstotliwością:

- od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące,

- od palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy,

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

Co najmniej raz w roku należy też pamiętać o konieczności usunięcia zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych.

KU PRZESTRODZE

Jak pokazują statystyki w Polsce co roku powstaje ponad 150 000 pożarów, z których co piąty ma miejsce tam gdzie czujemy się najbezpieczniej -  w naszych domach. Tam też ginie najwięcej ludzi - bo aż osiem na dziesięć ofiar wszystkich pożarów.

Opracowanie: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak,  zastępca komendanta powiatowego PSP

Zdjęcia: dh Tomasz Knop, OSP Jutrosin

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}