W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STRAŻACY UCZCILI DZIEŃ FLAGI

02.05.2021

Dziś 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, jak co roku, rawiccy strażacy dokonali uroczystego podniesienia biało-czerwonego symbolu naszego państwa na maszt.

Dzień Flagi RP

Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.  Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne.

Jak czytamy w Wikipedii, 15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Opracowanie: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

Zdjęcia: JRG KP PSP w Rawiczu

Zdjęcia (4)