W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Powołanie Komendy Powiatowej PSP w Sępólnie Krajeńskim.

budynek KP PSP w Sępólnie krajeńskim- zdjęcie archiwalne

Każdy strażak, witając Nowy 1999 rok, życzył sobie i najbliższym, aby był on zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym szczęśliwszy od mijającego. Z pewnością życzenia te nie spełniły się każdemu, jest to po prostu niemożliwe.
Reforma administracji publicznej pociągnęła za sobą zmianę w strukturach organizacyjnych straży pożarnej. Dzień 1 stycznia 1999 roku rozpoczyna nowy okres kształtowania ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu sępoleńskiego – powstaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z włączoną w jej strukturę Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP, obejmującą swym zasięgiem działania cztery gminy: Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Sośno oraz Kamień Krajeński.
Gminy tworzące powiat sępoleński położone są w południowo-wschodniej części Ziemi Krajeńskiej, charakteryzują się grupowym zalesieniem o znacznym pofałdowaniu terenu. Terenem działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim jest obszar o powierzchni 791 km2 , zamieszkały przez 41.872 tyś. mieszkańców. Powiat sępoleński stanowi 4,4% obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.

1 Lipca 1999 roku stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim objął kpt. Paweł Siedlecki, poprzednio zatrudniony w Komendzie Wojewódzkiej w Toruniu. Na zastępcę Komendanta powołany został asp. sztab. Heronim Ślewicki. Obowiązki dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej pełni asp. Ryszard Białczyk.
Dowódca jednostki wraz z pracownikami tworzy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, której zadaniem jest walka z zagrożeniami na terenie powiatu, natomiast Komendant Powiatowy wraz z pracownikami tworzy Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, jako urząd władny rozstrzygać sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej w powiecie.

 

 

Komendanci Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim

1. Komendant Rejonowy – ppor. poż Stefan Lis – od 14.02.1946 r.
2. Komendant Rejonowy – por. poż. Juliusz Sławatycki – koniec 1949 r.
3. Komendant Rejonowy – por. poż. Bogdan Brycki – od 1958 r.
4. Komendant Rejonowy – kpt. poż Karol Krajniak – koniec 1962 r.
5. Komendant Rejonowy – asp. sztab. Antoni Ferensztajn – od 1975 r.
6. po. Komendanta Powiatowego PSP – mł. bryg. mgr inż. Jerzy Kanurski – od 1999 r.
7. Komendant Powiatowy PSP – mł. bryg. mgr inż. Paweł Siedlecki – od 01.07.1999 r. do 27.08.2007 r.
8. Komendant Powiatowy PSP – mł. kpt. mgr inż. Leszek Grugel – od 28.08.2007 r. do 31 marca 2016 r.
9. Komendant Powiatowy PSP – st. kpt. mgr Tomasz Kabat – od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2018 r.
10.po. Komendanta Powiatowego PSP – st. bryg. mgr inż. Maciej Suchomski od 30 września 2018 do 1 grudnia 2018
11. Komendant Powiatowy PSP – st. bryg. mgr inż. Maciej Suchomski – od 1 grudnia 2018 r.

archiwalne zdjęcie KP PSP Sępólno krajeńskie

{"register":{"columns":[]}}