W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LNSPEKTORA NADZORU BUDOWLANEGO W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ ORAZ KOMENDANTA POWIATOWEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ DO WŁAŚCICIELI ZARZĄDCÓW OBIEKTÓW BUDOWLANYCH W ZWIĄZKU Z POTENCJALNYMI ZAGROŻENIAMI WYSTĘPUJĄCYMI W OKRESIE ZIMOWYM

28.10.2021

W związku z trwającym okresem grzewczym, a także mając na uwadze przypadki zatruć tlenkiem węgla oraz katastrofy budowlane spowodowane przeciążeniem konstrukcji dachu zalegającym śniegiem, przypominamy, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego zobowiązany jest na podstawie art.61 pkt. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zmianami) do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Płomień i dym wydobywający się z murowanego komina na ośnieżonym dachu

Do obowiązków właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, a w szczególności dotyczy to konieczności sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz instalacji gazowych (art. 62 Prawa budowlanego Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zmianami)
Najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla jest uniemożliwienie, jak również ograniczenie odpływu spalin związane z niedrożnością kanałów Obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu jest więc dbałość o drożność przewodów i szczelność instalacji gazowych oraz prawidłową wentylację pomieszczeń.
Kolejnym obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu jest niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz usuwania sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się bezpośrednio przy tym budynku.
W związku z powyższym, w celu uniknięcia zagrożeń, zwracamy się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnienie obowiązków wynikających z ww. przepisów.

Opracowanie: sekc. Paweł Gawarecki

Materiały

Komunikat PINB i KP PSP Środa Wlkp. do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym
Komunikat​_Komendanta​_i​_Inspektora​_Nadzoru​_Budowlanego​_2021.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}