W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OBCHODY NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27.12.2021

W poniedziałek 27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - zwycięskiego polskiego zrywu niepodległościowego.

Widok na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Środzie Wielkopolskim podczas uroczystości obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Liczne delegacje w tym służb mundurowych z Flagami Narodowymi i Powstańczymi

Decyzją Sejmu na wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dzień 27 grudnia „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”, ustanowiono świętem państwowym.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Celem powstańców było przyłączenie ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski. Tegoroczne obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania zbiegły się z jubileuszem 80 rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. To jego przyjazd do Poznania i wystąpienie 26 grudnia z okna hotelu Bazar stało się punktem zapalnym do podjęcia walki o wolność. Władzę cywilną i wojskową przejęła Naczelna Rada Ludowa, mianując gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego naczelnym wodzem. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. włączeniem do Polski ziem, o które toczyły się walki.
Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest głęboko zakorzeniona w sercach Wielkopolan. Wielu naszych przodków stanęło do walki, aby pokonać okupanta i stać się częścią nowego państwa polskiego.
Powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej okupiony został ofiarą blisko 2,5 tys. poległych i 6 tys. Rannych.
Dla upamiętnienia zrywu niepodległościowego, w historyczną godzinę wybuchu walk zabrzmiały strażackie syreny a na budynkach wywieszono powstańcze flagi. 

Opracowanie: mł. kpt. Marek Mądry, zdjęcia: Gazeta Średzka, OSP Pięczkowo, OSP Nowe Miasto nad Wartą

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}