W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OWADY BŁONKOSKRZYDŁE

18.06.2021

W okresie letnim na terenie całego kraju odnotowuje się znaczący wzrost zdarzeń związanych z aktywnością owadów błonkoskrzydłych (osy, szerszenie, pszczoły). Zdarzenia te angażują znaczne siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych i mogą stanowić osłabienie Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego

Fotografia w stylu makro przedstawiająca szerszenia

Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa w myśl prawa budowlanego na właścicielu lub zarządcy budynku.

Straż pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Są to obiekty w których przebywają osoby między innymi o ograniczonej zdolności poruszania się (osoby niepełnosprawne, dzieci, osoby starsze) a także budynki użyteczności publicznej.
W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest znacznie utrudniony, usuwanie go może wymagać rozbiórki elementów konstrukcji obiektu, o czym właściciel/zarządca zostanie poinformowany.

Działania Straży pożarnej mogą ograniczyć się do:

  • ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
  • wydzielenia i oznakowania miejsca zdarzenia,
  • pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia, wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną. Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę która posiada specjalistyczne środki chemiczne).

UWAGA!!!

  • nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
  • nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady,
  • nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi,
  • należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.
Aby zniechęcić owady do zakładania gniazd, należy wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.
Należy pamietać, że wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, może powodować opóźnienia w dotarciu do innych zdarzeń gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

Opracowanie; mł. ogn. Leszek Kuderski na podstawie materiałów PSP, zdjęcie: Josch13 z Pixabay

 

Materiały

Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych
zasady-owady.pdf 0.37MB
Wykaz podmiotów zajmujących się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych
wykaz​_podmiotów​_owady.pdf 0.29MB
{"register":{"columns":[]}}