W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary wskutek zaniedbań

03.03.2023

W okresie zimowym niskie temperatury sprawiają, że urządzenia ogrzewające nasze domy pracują pełną parą aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do budynków zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. To sprawia, że właściciele domów zobowiązani są zadbać o stan zarówno urządzeń grzewczych jak i przewodów kominowych.

Pożary wskutek zaniedbań

Straż Pożarna co roku apeluje o wykonanie przeglądów kominiarskich, niestety duża grupa osób tego nie robi.  Ewidentnie większość akcji gaśniczych związanych z  pożarami sadzy w przewodach kominowych to efekt  zaniedbania i braku kontroli oraz wykorzystywania nieodpowiedniego materiału opałowego. To właśnie w dużej mierze od rodzaju wykorzystywanego do palenia materiału  zależy ilość gromadzącej się wewnątrz przewodu kominowego sadzy. 
Pożar komina, może okazać się niezwykle groźny w skutkach. Temperatura palącej się sadzy przekracza  nawet kilkaset stopni Celsjusza co może spowodować jego pęknięcie, rozszczelnienie a w konsekwencji uszkodzenie konstrukcji uniemożliwiające dalszą eksploatację i powodujące konieczność rozbiórki.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje  kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W powiecie średzkim strażacy od początku października do tego typu zdarzeń wyjeżdżali aż osiemnaście razy.
Co robić gdy dojdzie do pożaru?
Gdy dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy powiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112 a następnie wygasić palenisko oraz zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry. 
Palącego się komina nie należy gasić wodą, ponieważ może to doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie, przed ponownym rozpaleniem konieczne jest przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego.
UWAGA!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz.719 ze zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
•    cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
•    dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
•    co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
•    co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz.1333 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Opracowanie: mł. kpt. Marek Mądry

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}