W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

09.02.2021

Doskonalenie umiejętności strażaków z zakresu wykorzystania rzutki ratowniczej

W ramach doskonalenia zawodowego w dniach 9-10 luty 2021r. Strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych nr 1 i 2 z KP PSP w Stalowej Woli przeprowadziły ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Ćwiczenia zorganizowano na zamarzniętym zbiorniku wodnym w Musikowie. Zajęcia praktyczne poprzedzono omówieniem zagadnień związanych z ratownictwem lodowym ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
Zabezpieczenie ratowników polegało na użyciu między innymi odpowiedniego wyposażenia indywidualnego: kombinezonów do pracy w wodzie, kamizelek asekuracyjnych. Kolejnym etapem ćwiczeń praktycznych było dotarcie do osoby zagrożonej. Wykorzystano do tego specjalny sprzęt z zakresu ratownictwa wodnego, tzw. sanie do ratownictwa lodowego, jak również sprzęt znajdujący się na wyposażeniu samochodu pożarniczego – drabina nasadkowa, koło ratunkowe i deska ortopedyczna. Po dotarciu do osoby zagrożonej, rozpoczął się kolejny etap ćwiczeń: ewakuacja do miejsca bezpiecznego z zastosowaniem odpowiedniej techniki podejmowania poszkodowanego. W końcowej części ćwiczeń omówiono procedury z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy z uwzględnieniem niebezpieczeństw związanych z przebywaniem w zimnej wodzie, skutków tonięcia i hipotermii.

Opracowanie: st. bryg. Leszek Zieliński

Zdjęcia: mł. kpt. Marek Dul

Zdjęcia (7)