W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2022

Zdjęcie przedstawia uroczystość podniesienia flagi państwowej, strażacy ustawieni w szeregu, poczet flagowy z flagą zmierza do masztu, w tle Komendant i dowódca.

2 maja 2022 roku o godzinie 8.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na maszt z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Strażacy z KP PSP w Starogardzie Gdańskim w ten sposób uczcili to patriotyczne święto wszystkich Polaków.

Warto przypomnieć, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Święto to ma  rozkrzewiać wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Taką decyzję podjęli posłowie 20 lutego 2004 roku uchwalając zmianę ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, właśnie  
2 maja 1945 r. żołnierze polscy zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie, co w praktyce oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

Skąd wywodzą się polskie barwy narodowe i kiedy właściwie powstała biało-czerwona flaga?

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Flagi_Rzeczypospolitej_Polskiej

              https://www.pogotowieflagowe.pl/dzien_flagi_rzeczypospolitej_polskiej.html

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Barbara Bartoszek

Zdjęcia: st. kpt. Karina Stankowska, mł. kpt. Przemysław Świeczkowski

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}