W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakup specjalnego lekkiego samochodu operacyjnego SLOp dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim

30.11.2023

Logo WFOŚiGW w Gdańsu

Nazwa Zadania :„ Zakup specjalnego lekkiego samochodu operacyjnego SLOp dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.”

Dnia 31.10.2023 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim w ramach umowy nr WFOŚ/D/IV-13/5878/2023 z dnia 29.08.2023 r.  o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku otrzymała na rok 2023 i zrealizowała zadanie inwestycyjne pn.: „ Zakup specjalnego lekkiego samochodu operacyjnego SLOp dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.”

Dotacja z WFOŚiGW w Gdańsku:

Całkowity koszt kwalifikowany realizacji zadania wyniósł: 221 892,00 zł przy dofinansowaniu w formie dotacji w ramach umowy nr WFOŚ/D/IV-13/5878/2023 z dnia 29.08.2023 r. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości 99 962,00 zł.

Opis zadania:

Na terenie powiatu o powierzchni obejmującej 1345 km2, zamieszkuje  128 029 osób.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej zlokalizowane na terenie powiatu starogardzkiego:

1) Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim,

2) Zakładowa Straż Pożarna Z.F. „POLPHARMA” S.A. w Starogardzie Gdańskim,

3) 53 Ochotniczych Straży Pożarnych (JOT – Jednostka Operacyjno-Techniczna) w których utworzono jednostki operacyjno-techniczne.

Zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej jest organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie powiatu, mającego na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska.

Podstawową jednostką organizacyjną i zarazem głównym trzonem posiadającym siły i środki umożliwiające podejmowanie działań ratowniczych jest Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wchodząca w skład Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu starogardzkiego podejmują działania ratownicze w następujących dziedzinach ratownictwa: walka z pożarami i klęskami, żywiołowymi, ratownictwo medyczne, ratownictwo chemiczne i ekologiczne, ratownictwo wodne, ratownictwo wysokościowe, działania poszukiwawczo-ratownicze, ratownictwo techniczne.

W 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu starogardzkiego interweniowały podczas 1968 zdarzeń co stanowi spadek do roku ubiegłego o 9,5 %. Wyjazdy alarmowe miały miejsce co 4 godziny i 45 minut.

Na terenie powiatu należy liczyć się z możliwością wystąpienia następujących zagrożeń:

zagrożenia pożarowe i wybuchowe,

zagrożenia chemiczno-ekologiczne związane z uwolnieniem podczas transportu, magazynowania i przerobu materiałów niebezpiecznych,

zagrożenia związane z wystąpieniem wypadków w komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej,

inne miejscowe zagrożenia-związane z wystąpieniem groźnych anomalii pogodowych (silne wiatry, huragany, intensywne opady atmosferyczne).

Na terenie powiatu starogardzkiego występują zagrożenia związane z infrastrukturą budowlaną i techniczną. W ciągu ostatnich lat nastąpił duży rozwój licznych dużych sieci handlowych, co wiąże się z powstawaniem wielkopowierzchniowych obiektów kubaturowych (hipermarkety, magazyny). Do tego typu obiektów możemy zaliczyć: Centrum logistyczne Netto w Kopytkowie, Carrefour, Castorama, Centrum Logistyczne Grupy Kapitałowej Graal i Galerię Neptun w Starogardzie Gdańskim.

Realizacja przedsięwzięcia umożliwi znacznie szybsze i skuteczniejsze podejmowanie działań ratowniczych z zakresu szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i ratownictwa, powstałych w wyniku wypadków, awarii, katastrof i klęsk żywiołowych. Szybsze i skuteczniejsze podejmowanie działań ratowniczych przez jednostki PSP, zdecydowanie ograniczy ewentualne skutki takich zdarzeń, powodujące zagrożenie środowiska.

Realizacja przedsięwzięcia umożliwi ochronę zdrowia i życia mieszkańców powiatu starogardzkiego oraz środowiska naturalnego poprzez:

Usprawnienie organizacji i prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, w tym w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego- dowożenie sprzętu specjalistycznego oraz specjalistów ratownictwa chemicznego.

Zmniejszenie emisji do atmosfery toksycznych produktów spalania powstałych podczas pożarów.

Zmniejszenie emisji do atmosfery toksycznych substancji przemysłowych powstałych podczas katastrof, awarii, wypadków i innych zdarzeń.

Zmniejszenie skażenia środowiska przyrodniczego substancjami toksycznymi oraz strat                       w ekosystemach położonych przy drogach i szlakach komunikacyjnych przebiegających przez teren powiatu starogardzkiego powstałych w wyniku wypadków w komunikacji drogowej i kolejowej.

Ochronę przed zniszczeniem przez pożary terenów leśnych, torfowisk, rezerwatów przyrody oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Ochronę wód śródlądowych przed skażeniami substancjami toksycznymi.

Ochronę instalacji i urządzeń służących do ochrony środowiska.

Ograniczenie skażeń substancjami ropopochodnymi oraz innymi substancjami toksycznymi, gruntów, cieków wodnych i wód gruntowych.

Zabezpieczenie terenów przed podtopieniami oraz usuwanie skutków takich zdarzeń, a także ochrona ujęć wód podziemnych.

 

                Zakupu pojazdu wynika z przeprowadzonej analizy zabezpieczenia operacyjnego na podstawie standardu wyposażenia Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Nowy samochód operacyjny będzie wykorzystywany w codziennych działaniach ratowniczo – gaśniczych Jednostki Ratowniczo– Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim. Na terenie powiatu starogardzkiego występuje około 43% zalesienia, na terenie miasta znajduje się zakład dużego ryzyka, zakłady zwiększonego ryzyka, wielkokubaturowe sklepy, magazyny i zakłady produkcyjno-magazynowe z uwagi na to niezbędne jest posiadanie sprawnego pojazdu operacyjnego, który dowiezie osoby i niezbędny sprzęt na teren akcji ratowniczo-gaśniczej. Nowy pojazd zastąpi wykorzystywanego obecnie Nisana Qashqai , którego cechuje znaczne wyeksploatowanie, a co za tym idzie nowy pojazd cechować się będzie niższą emisją spalin do środowiska.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej szereg zagrożeń występujących na terenie powiatu starogardzkiego i związaną z tym ilość interwencji oraz dotychczasowe efekty wspólnej pracy nad budową skutecznego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym ratownictwa chemiczno-ekologicznego w PSP przyznanie dotacji niewątpliwie przyczyni się do utrzymania wysokiego poziomu systemu ratowniczego na terenie powiatu starogardzkiego, a przez to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, licznie odwiedzających te tereny turystów, a także niezwykle cennego pod względem przyrodniczym środowiska naturalnego. Nowy samochód pożarniczy będzie wykorzystywany w codziennych działaniach Jednostki Ratowniczo– Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim. Wyposażenie jednostki w nowy samochód operacyjny  wpłynie na podniesienie skuteczności prowadzenia działań na terenie powiatu starogardzkiego. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców i poprawę skuteczności działań ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu zakup samochodu znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu starogardzkiego.

Osiągnięty efekt rzeczowy i ekologiczny:

Komenda zakupiła specjalny lekki samochód operacyjny SLOp – 1 szt.

Liczba osób objętych ochroną inną niż przeciwpowodziowa - 43569 os

Termin osiągnięcia efektu rzeczowego i ekologicznego: 31.10.2023 r.

Aktywny odnośnik do strony www.wfos.gdansk.pl

 

{"register":{"columns":[]}}