W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja – Bezpieczny Wypoczynek

14.07.2021

Fotografia przedstawia ujęcie miejsca ogniskowego w lesie. Pośrodku kadru w dole płonie ognisko. Dookoła ogniska grunt w promieniu dwóch metrów jest oczyszczony do warstwy mineralnej. Dookoła ogniska stoją harcerze i harcerki. Po lewej stronie kadru strażak w mundurze dowódczo-sztabowym podaje prąd proszku z gaśnicy na ognisko, harcerze przyglądają się. Dookoła rosną drzewa. Jest dzień.

Sezon wakacyjny trwa. Na terenie Naszego powiatu pojawili się harcerze z całej Polski. Obecnie na terenie 5 obozów przebywa 370 harcerzy i harcerek wraz z opiekunami. Nad bezpieczeństwem harcerzy czuwają między innymi funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Każdy z prowadzonych obozów, zanim mógł się rozpocząć, musiał uzyskać pozytywną opinię Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich w zakresie terenu na jakim został zorganizowany. W dniu rozbicia obozu harcerze zostali zaznajomieni z warunkami organizacji łączności, numerami alarmowymi oraz podstawowymi zasadami współpracy z PSP. Nasza komenda udostępniła dla każdego obozu sprzęt łączności bezprzewodowej w postaci radiostacji noszonej z zaprogramowanym, specjalnie dla harcerzy, kanałem łączności na częstotliwościach Państwowej Straży Pożarnej. Sprzęt ten udostępniany jest na wypadek utraty możliwości kontaktu za pośrednictwem tradycyjnych środków (telefonów komórkowych) w sytuacjach zagrożenia.

Dodatkowo, funkcjonariusze naszej komendy przeprowadzili w każdym z obozów czynności kontrolno-rozpoznawcze w czasie ich trwania. Celem kontroli jest sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa pożarowego na terenach leśnych, oraz weryfikacja przygotowania poszczególnych obozowisk do przeprowadzenia ewakuacji. Mamy przyjemność poinformować, że zarówno kontrola przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, jak też weryfikacja przygotowania harcerzy do przeprowadzenia ewakuacji miejsc obozowych wypadły pozytywnie. Wizytacja obozowisk jest także doskonałą okazją do popularyzacji zasad bezpiecznego zachowania się oraz edukacji w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W tym roku w czasie kontroli zostaliśmy poproszeni o instruktaż użycia gaśnicy, co jak się okazało może być nie lada atrakcją dla młodzieży.

Zdjęcia (4)