W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary w czasie żniw

13.07.2021

Zdjęcie przedstawia ujęcie łagodnego pagórka pola zboża. W górnej części pagórka zboże jest wypalone do ziemi, w dolnej części widoczne żółte łany, nad spaloną częścią unosi się dym. W lewym dolnym rogu kadru widoczny jest samochód operacyjny w kolorze białym, na polu w oddali widoczne czerwone samochody gaśnicze. Jest dzień, na niebie pojedyncze chmury, słonecznie.

Rozpoczęły się żniwa, na okolicznych polach pracę podjęły kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze, co w połączeniu z wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów sprzyja powstawaniu pożarów upraw rolnych. Tylko wciągu ostatnich dwóch dni na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego doszło do trzech takich pożarów.

Pierwsze zgłoszenie o pożarze zboża niedaleko miejscowości Pielice wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich w dniu 12.07.2021 r. tuż przed godziną 18:00. Informacje otrzymane z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie wskazywały na rozmiar zdarzenia. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Strzelcach Kraj. kierując się doświadczeniem, biorąc pod uwagę panujące warunki pogodowe, w pierwszym rzucie od razu zadysponował 5 średnich i 2 ciężkie samochody gaśnicze. Po dojeździe pierwszych jednostek okazało się, że pożarem objęte jest około 20 hektarów zboża na pniu i ściernisk, w sąsiedztwie pożaru stał także ugaszony przez obsługę (przy użyciu gaśnic proszkowych) kombajn. Kierujący działaniami gaśniczymi strażak wezwał na miejsce więcej zastępów, następnie podzielił podległe mu siły na dwa zespoły, które otrzymały zadanie ograniczenia rozprzestrzeniania się i ugaszenia pożaru. Taki podział jest niezbędny, kiedy w akcji na rozległym terenie bierze udział wiele samochodów gaśniczych, znacznie ułatwia to kierowanie i kontrolowanie sytuacji oraz pozwala skutecznie prowadzić działania gaśnicze. Na miejsce pożaru dotarł Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Kraj. – osobiście kierował działaniami. Działania gaśnicze przyniosły zamierzony efekt, pożar nie rozprzestrzenił się na resztę upraw, łącznie spaleniu uległ areał o powierzchni 20 hektarów. W działaniach koło Pielic udział brało 10 zastępów straży pożarnych: 2 z JRG PSP w Strzelcach Krajeńskich, oraz po jednym z: OSP Bronowice, OSP Bobrówko, OSP Lipie Góry, OSP Ogardy, OSP Tuczno, OSP Starego Kurowo i OSP Błotnica. Gaszenie pożaru trwało 2 godziny.

Jeszcze przed zakończeniem działań w okolicy Pielic Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP otrzymał zgłoszenie o kolejnym pożarze w okolicy miejscowości Ługi. Szczęśliwie, w tym przypadku zgłaszający rolnik zdołał ugasić pożar w jego początkowej fazie jeszcze przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W kolejnym dniu strażaków znów poderwał alarm. Tym razem pożar wybuchł podczas żniw w okolicach Bronowic. Na miejsce skierowano 5 samochodów gaśniczych oraz dodatkowo samochód operacyjny z Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Strzelcach Krajeńskich. Jako pierwsi na miejscu pożaru po 2 minutach od zgłoszenia stawili się ochotnicy z Bronowic. Zaraz po nich sukcesywnie zaczęły docierać jednostki z JRG PSP w Strzelcach Kraj. oraz OSP z Bobrówka i Lipich Gór. Bardzo krótki czas dotarcia miejscowej OSP oraz sprawnie poprowadzone działania pozwoliły zatrzymać szybko rozwijający się pożar zboża na pniu. Ostatecznie pożar objął około 3 hektary uprawy, został ugaszony w ciągu 30 minut.

We wszystkich tych zdarzeniach znaczącym utrudnieniem w prowadzeniu działań są silne podmuchy wiatru towarzyszące pożarom na dużych powierzchniach. Silny wiatr w połączeniu z wysoką temperaturą mogą sprawić, że nawet jedna wykrzesana iskra niesie ze sobą wysokie ryzyko pożaru. Jak pokazuje przykład z Ługów – pożar można szybko ugasić w zarodku dysponując odpowiednią ilością środków gaśniczych (gaśnice proszkowe, lub beczka z wodą), dlatego też apelujemy do rolników aby starali się zapewnić odpowiednią ilość wody bądź gaśnic w czasie prowadzenia żniw, przede wszystkim w czasie pracy kombajnów. Pożar łatwo ugasić w zarodku, kiedy się rozprzestrzeni sprawa jest o wiele trudniejsza.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}