W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie kwietnia

01.05.2021

Zdjęcie przedstawia samochód typu bus w płomieniach, strażak ubrany u sprzęt ochrony dróg oddechowych gasi go pianą.

W kwietniu 2021 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie odnotowała 105 zdarzeń. Było to 41 pożarów, 61 miejscowych zagrożeń oraz 3 alarmy fałszywe. W stosunku do kwietnia ubiegłego roku odnotowano o 27 interwencji więcej. W kwietniu br. strażacy interweniowali 16 razy w związku z pożarami traw. Wystąpiło także 9 pożarów przewodów kominowych.

Prosimy o rozwagę i nie wypalanie traw i to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. Wystarczy nagły podmuch wiatru lub zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe. Cierpią na tym także zwierzęta. W bezpośrednim zagrożeniu są również budynki i lasy. Wypalanie traw może skończyć się tragicznie!!!

Najpoważniejszymi zdarzeniami, jakie miały miejsce w kwietniu były:

  1. Zderzenie samochodów osobowych na ulicy Armii Krajowej w Świdwinie.
  2. Wypadek z udziałem samochodu dostawczego (zderzenie z drzewem) w Wilczkowie.
  3. 22 kwietnia 2021 r. strażacy z powiatu świdwińskiego interweniowali łącznie w 14 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem.
  4. Pożar samochodu osobowego w Klępczewie.
  5. Dachowanie samochodu osobowego w miejscowości Role.

 

O powyższych zdarzeniach można dowiedzieć się więcej w zakładce interwencje.

W kwietniu również prowadziliśmy dystrybucję środków ochrony indywidualnej (maseczek ochronnych oraz płynów do dezynfekcji) do parafii na terenie powiatu świdwińskiego w ramach pomocy rządowej pochodzącej z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Strażacy z powiatu świdwińskiego aktywnie uczestniczą w działaniach związanych z walką z pandemią koronawirusa. W kwietniu druhowie z naszego powiatu dowozili osoby potrzebujące do punktów szczepień.

Ponadto dwóch funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie, którzy posiadają uprawnienia zawodowe ratownika medycznego delegowani są ponownie do pracy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie.

12 kwietnia br. w Przyjaznym Szpitalu w Połczynie-Zdroju kontynuowany był proces szczepień strażaków z powiatu świdwińskiego, zarówno funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

Na koniec kwietnia rozpoczęto kolejne szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Już wkrótce rozpoczniemy także  część praktyczną szkolenia, które rozpoczęło się w dniu 19 września 2020 r.

Ponadto w kwietniu strażacy przygotowali film pokazowy na przedsięwzięcie: "100 wirtualnych pokazów sikawek konnych na 100-lecie ZOSP RP 1921-2021".

 

 

Opracowanie: mł. asp. inż. Bartłomiej Kozicki

Zdjęcia: archiwum KP PSP Świdwin.

Wideo

Zdjęcia (14)