W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia krajowe „SIEKAWICA 2023” na powiecie szczycieńskim

21.07.2023

Na zdjęciu zastępy pożarnicze oraz obozowisko ćwiczeń

W dniach 18-20 lipca odbyły się ćwiczenia krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego pod kryptonimem „SIEKAWICA 2023”. Patronat Honorowy nad ćwiczeniami objął Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Siły i środki z województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko pomorskiego skoncentrowano w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. Powstało strażackie miasteczko namiotowe wyposażone między innymi w kontenerowe systemy sanitarne, stołówkę i punkt medyczny.  

Celem głównym ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do zwalczania skutków zdarzeń pożarów długotrwałych i o dużych rozmiarach, powstałych w wyniku katastrofy komunikacyjnej, wymagających udziału kompani gaśniczych oraz grup specjalistycznych krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia przygotowania kadry dowódczej województwa warmińsko-mazurskiego do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczymi na wszystkich poziomach.

Strażacy symulowali różne scenariusze, będące konsekwencją zderzenia śmigłowca z samolotem pasażerskim. Były to m.in. pożar obiektów budowlanych i składowiska drewna, pożar lasu, neutralizacja środków chemicznych czy poszukiwanie ocalałych ofiar katastrofy. Pozwoliło to na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności, a także doskonalenie technik gaśniczych i koordynacji działań. Ćwiczenia miały na celu przygotowanie strażaków na wszelkie możliwe wyzwania, jakie mogą się pojawić podczas rzeczywistych akcji ratowniczych.

Podczas ćwiczeń pk. "SIEKAWICA 2023", wśród epizodów realizowano również działania z wykorzystaniem statków powietrznych innych służb. Jednym z elementów ćwiczeń był transport drogą powietrzną z wykorzystaniem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Do kolejnych epizodów zadysponowany został śmigłowiec S70i Blackhawk lotnictwa Polskiej Policji wzmocniony członkami Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego poziomu BS: SGRW Rumia i SGRW Warszawa 7, którzy realizowali zadania transportowe, gaśnicze, a także ewakuacyjne z wykorzystaniem technik linowych. W ćwiczeniach uczestniczyły samoloty Dromader należące do Lasów Państwowych,

W ćwiczeniach zaangażowanych było 226 strażaków i 73 pojazdy PSP, w tym m. in.: kompanie gaśnicze i logistyczne, specjalistyczne grupy ratownictwa: wysokościowego i chemiczno-ekologicznego. Ponadto w ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele Policji, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu szczycieńskiego. 

Więcej zdjęć w galerii pod artykułem na stronie KW PSP w Olsztynie:
https://www.gov.pl/web/kwpsp-olsztyn/cwiczenia-krajowe-siekawica-2023

 

Źródło: KG PSP, redagował: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. asp. Łukasz Rutkowski, str. Marcin Waszkiewicz.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}