W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koniec ewakuacji w szkołach

30.11.2021

Dzieci stające w wyznaczonym miejscu zbiórki przed szkołą

Praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z roku na rok staje się nieodzownym punktem funkcjonowania wielu instytucji. Przepis rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z roku 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów nakazuje przynajmniej raz na 2 lata przeprowadzanie tego typu ćwiczeń we wszystkich obiektach, w których przebywa ponad 50 osób i są one stałymi użytkownikami.

Trochę inaczej wygląda to w instytucjach, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa co najmniej 50 osób. W tej sytuacji z początkiem roku szkolnego zderza się większość szkół. Dyrektorzy zobowiązani są one do przeprowadzenia ćwiczeń w terminie do trzech miesięcy od zaistnienia tego faktu czyli do końca listopada każdego roku.

Dlatego jesienią do siedziby Komendy Powiatowej PSP corocznie szeroką falą spływają zawiadomienia o organizowanych ćwiczeniach. W miarę możliwości funkcjonariusze KP PSP w Trzebnicy starają się korzystać  z zaproszenia i brać czynny udział, zwłaszcza, że ćwiczenia stają się zwykle przyczynkiem do spotkania i rozmowy strażaków z dziećmi. Niemniej muszę zauważyć, że natężenie zgłoszeń nie jest rozłożone równomiernie w przewidzianym rozporządzeniem terminie; często więc zdarza się, że w jednym czasie próbne ewakuacje przeprowadzane są w dwóch miejscach jednocześnie. 

Z końcem listopada ćwiczenia ewakuacyjne formalnie powinny się w szkołach zakończyć a poczynione wnioski i przyjęte uwagi rozpatrzone i uwzględnione w procedurach ewakuacji, zawartych w Instrukcjach Bezpieczeństwa Pożarowego. Pamiętajmy, że ewakuacja to nie tylko zorganizowane wyjście na zewnątrz budynku. Bezpieczne opuszczenie obiektu to również wynik drożnych ciągów ewakuacyjnych (korytarze i drzwi) o właściwych szerokościach i długościach, umożliwiających swobodne poruszanie się osób ewakuowanych. Istotnym jest również obudowa i rodzaj materiałów wykorzystanych do wykończenia korytarzy służących ewakuacji i ich jednoznaczne oznakowanie atestowanymi piktogramami.

Podsumowując powyższe: ewakuacja to całokształt przedsięwzięć, które w rezultacie wspólnie pozwolą na bezpieczne opuszczenie zagrożonego obszaru.

 I pozostaje życzyć wszystkim, by tylko na ćwiczeniach się kończyło. 

 

Opracował: mł. bryg. Dariusz Zajączkowski

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}