W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy sprzęt - skokochron

27.04.2021

Duży pomarańczowy nadmuchany pojemnik - balon, widok z lotu ptaka

             W ostatnim czasie udało się nam pozyskać nowy sprzęt. Jest nim skokochron         na stelażu pneumatycznym. Skokochron służy do użytku tylko w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, i jest wykorzystywany do wychwytywania skaczących lub spadających osób. Urządzenia nie należy używać do ćwiczeń ani pokazów. Zasilany jest sprężonym powietrzem, zgromadzonym w butlach przewożonych na wszystkich samochodach ratowniczo – gaśniczych PSP oraz OSP. Z uwagi na niewielki ciężar ok 70 kg, mogą go        w szybki sposób sprawić i przenieść w potrzebne miejsce dwie osoby. Rozłożenie skokochronu nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, wystarczy jedynie butla ze sprężonym powietrzem o pojemności 6 dm3 . Ma on prostą i niewielką konstrukcję, która pozwala na jego napełnienie w czasie do 50 s (gotowość do użytku). Urządzenie te zostało zatwierdzone do wychwytywania skaczących osób z wysokości do 16 m. Skokochron można użyć tam gdzie tradycyjne środki zabezpieczenia, czy ewakuacji nie są możliwe do użycia z powodów technicznych ( np. drabin, podnośników).

            Skokochron z pewnością zwiększa poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, choć mamy nadzieję, że nie będziemy musieli wykorzystywać go przy rzeczywistych akcjach ratowniczych...


 

Zdjęcia (2)