W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary suchych traw

16.04.2021

Na zdjęciu paląca się suchą trawa, na dalszym planie zbudowania - domy mieszkalne. Po prawej stronie strażak w piaskowym umundurowaniu i hełmie trzymający prądownicę z wężem gaśniczym z którego podaje prąd wody na palącą się trawę.

           Statystyka zdarzeń w ostatnich tygodniach potwierdza, że struktura pożarów na terenie chronionym przez KP PSP w Trzebnicy jest wyraźnie zależna od warunków atmosferycznych. Dziś i wczoraj padało, ale wcześniej wystarczyło kilka ciepłych i wietrznych dni, by zaczęły płonąc suche trawy. Od 13 marca zanotowaliśmy 139 akcji (288 od początku roku), w tym 64 pożary - w 34 przypadkach gasiliśmy płonące nieużytki, rowy i inne pokryte suchą roślinnością obszary.

            Sprawę wypalania normuje kila przepisów prawnych. Między innymi: ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (art. 124 i art. 131), ustawa z 28 września 1991 roku o lasach (art. 30 pkt3), Rozporządzenie MSWiA z dn.07 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (§40 i przede wszystkim §43). Czynią to w różnym ujęciu ale w rzeczywistości sprowadza się to zawsze do zniszczeń w naturze.

            Przepisy są, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego postępowania.

 

 

Opracował: mł. bryg. Dariusz Zajączkowski

 

Zdjęcia (2)