W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczna śmierć funkcjonariusza KP PSP Żary

01.06.2021

czarna wstążka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 czerwca 2021 roku w tragicznym wypadku drogowym zginął nasz kolega funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach st. ogn. Paweł Czerniak. 

Cześć Jego pamięci


Pan st. ogn. Paweł Czerniak na co dzień pełnił służbę na stanowisku Starszego operatora sprzętu w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Przez 20 lat służby dał się poznać jako wyróżniający się strażak, funkcjonariusz o dużej wiedzy i doświadczeniu zawodowym. W służbie cechowała go pracowitość, zaradność i umiejętność rozwiązywania problemów wymagających kreatywnego myślenia. Był strażakiem lubianym i szanowanym przez kolegów i przełożonych. Swoją zdobytą wiedzą i doświadczeniem zawodowym chętnie dzielił się podczas szkoleń, zarówno ze strażakami JRG PSP w Żarach jak również z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych.
W swojej dotychczasowej służbie brał czynny udział w wielu akcjach ratowniczych-gaśniczych, w których wykazał się zaangażowaniem oraz wzorową postawą. Na wyróżnienie zasługuje Jego udział w działaniach ratowniczych po przejściu nawałnicy w lipcu 2015 roku. W październiku 2016 r. brał udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych podczas pożaru leśniczówki w miejscowości Chocimek. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pana st. ogn. Pawła Czerniaka skutki i straty popożarowe zostały znacznie ograniczone.
W dniu 13 lipca 2020 roku Pan st. ogn. Paweł Czerniak wykazał się wzorową postawą godną do naśladowania przez innych strażaków. W czasie wolnym był świadkiem wypadku samochodowego, do którego doszło w miejscowości Wykroty w powiecie bolesławieckim. Samochód ciężarowy uderzył w bok samochodu osobowego, w którym podróżowały 4 osoby w tym dwoje dzieci 9 i 10 – letnie. Bez wahania jako pierwszy udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy najciężej poszkodowanemu 10 letniemu chłopcu z poważnym urazem głowy. Dzięki Jego działaniom chłopca sprawnie można było przekazać służbom ratunkowym w stanie umożliwiającym walkę o jego dalsze życie. Chłopiec Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym w stanie ciężkim został zabrany do szpitala we Wrocławiu, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, z której został wybudzony w dniu 15.07.2020 r. a jego stan znacznie się poprawił. 

Pan st. ogn. Paweł Czerniak był wielokrotnie odznaczany:
Medal „ Za Zasługi dla Pożarnictwa”:  Brązowy - 2007 rok, Srebrny – 2011 rok, Złoty – 2021 rok.

Zdjęcia (1)