W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczny czad

07.12.2021

UWAGA tlenek węgla

Od 1 października 2021 r. do 6 grudnia 2021 r. Państwowa Straż Pożarna w Żywcu odnotowała 30 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Poza pożarami odnotowaliśmy 5 miejscowych zagrożeń związanych z uwolnieniem się tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Łącznie w tych zdarzeniach poszkodowanych zostało 13 osób w tym 2 dzieci.

1 grudnia 2021 roku w Żywcu na ul. Dworcowej doszło do podtrucia tlenkiem węgla 3-osobowej rodziny. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala na obserwację. 5 grudnia 2021 roku w Żywcu na ul. Krasińskiego doszło do uwolnienia tlenku węgla z nieszczelnego przewodu kominowego w wyniku którego doszło do podtrucia 8 mieszańców budynku wielorodzinnego. Czterech z nich zostało zabranych do szpitali w Żywcu i Suchej Beskidzkiej, a pozostała czwórka pozostała na miejscu zdarzenia. Strażacy w trosce o bezpieczeństwo poszkodowanej rodziny, przekazali czujkę tlenku węgla.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Wyposażyć się w czujkę tlenku węgla, która zaalarmuje domowników o niebezpieczeństwie.

Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność, wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych. Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}