W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja epidemiologiczna na Kubie (aktualizacja 17.09.2020 r.)

17.09.2020

koronawirus2

Aktualna sytuacja epidemiologiczna na Kubie

W związku z utrzymującą się dużą liczbą aktywnych przypadków COVID-19 w Hawanie władze przedłużyły ograniczenia w stolicy do 30 września br. (m.in. całkowity zakaz poruszania się w godz. 19:00-5:00). Nadal obowiązują przywrócone w sierpniu restrykcje, m.in.: wstrzymanie transportu zbiorowego, zakaz możliwości wychodzenia z domu bez ważnej przyczyny, zakaz gromadzenia się, zamknięcie restauracji, boisk, plaż oraz punktów usługowych; obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego.

Znacznie pogorszyła się sytuacja w prowincji Ciego de Avila, gdzie wprowadzono kwarantannę.

Obecnie na Kubie wg oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia Publicznego w szpitalach na obserwacji klinicznej przebywa 1187 pacjentów. Dotychczas wykryto 4933 zakażeń (1,01% z 408727 przeprowadzonych testów), a 109 osób zmarło.

Informacje dla podróżujących

Nadal obowiązuje zakaz wjazdu obcokrajowców na Kubę, wprowadzony 24 marca br. Dotyczy to także obywateli polskich, z wyjątkiem tych, którzy mają prawo stałego lub tymczasowego pobytu na Kubie. Zakaz nie dotyczy lotów na lotniska Cayo Coco, Cayo Largo del Sur i Santa Clara w celu pobytu w hotelach (bez możliwości opuszczenia strefy hotelowej). Przy wjeździe konieczne jest przedstawienie negatywnych wyników testu PCR (sprzed maks. 5 dni).

W pozostałych przypadkach nie ma możliwości wjazdu w celach turystycznych, do 16 października przedłużono zakaz lotów pasażerskich, z wyjątkiem lotów humanitarnych i repatriacyjnych. Po wjeździe na Kubę obowiązuje 14-dniowa kwarantanna w wyznaczonym przez służby sanitarne ośrodku. Nie został ogłoszony kalendarz znoszenia obostrzeń.