W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeciwdziałanie nowotworom wśród strażaków

22.03.2021

Zestaw do konserwacji i impregnacji ubrań specjalnych

Strażacy to grupa zawodowa na ogół zdrowsza niż przeciętni obywatele. Ich sprawność i zdrowie są wnikliwie oceniane przed przyjęciem do służby. Strażacy dbają o dobrą kondycję. Są też częściej diagnozowani z racji corocznych badań zdrowotnych. Mimo to statystyki wykazują większą śmiertelność u strażaków z powodu chorób nowotworowych niż u reszty społeczeństwa. Niepokojące trendy w sferze zachorowalności strażaków na nowotwory potwierdza wiele badań wykonywanych na całym świecie.

Publikowane wyniki wkazują konieczność przeciwdziałania powyższym zjawiskom. Dlatego też, od 2017 roku w jednostkach organizacyjnych PSP rozpoczął się proces doposażenia jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP w profesjonalne zestawy do konserwacji i impregnacji ubrań specjalnych. Zestaw stanowi pralnica z pompami dozującymi detergenty i środki impregnujące oraz suszarki bębnowe lub/i szafowe. W pierwszy taki zestaw została doposażona JRG PSP nr 2 w Zielonej Górze w 2017 r. Kolejne 6 zestawów zostało zakupionych w ramach zadań dofinansowanych z WFOŚiGW w Zielonej Górze w latach 2018-2019. Urządzenia trafiły do strażaków w Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Strzelcach Krajeńskich oraz we Wschowie. W 2020 r. w ramach środków z rezerwy celowej budżetu państwa zakupiono zestawy do jednostek ratowniczo-gaśniczych w Słubicach, Sulęcinie, Nowej Soli, Żarach, Żaganiu, Gubinie, Sulechowie i JRG 1 Gorzów Wlkp. Podjęte działania pozwoliły doposażyć każdą komendę powiatową/miejską PSP wpk. lubuskiego w minumum 1 zestaw, z czego takie zestawy ma 15 z 19 jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Działania podejmowane na rzecz zapobiegania nowotworom to nie tylko sprzęt. Bardzo istotnym czynnikiem jest sama świadomość zagrożenia wśród strażaków. Duże zaangażowanie w propagowaniu kampanii społecznej w tym zakresie wykazują związki zawodowe zrzeszone w strukturach Państwowej Straży Pożarnej.

Nie sposób przedstawić tutaj wszystkich informacji dotyczących poruszanego zagadnienia. Dlatego zachęcamy do zapoznania się załączonymi materiałami.

Materiały

1) Kampania edukacyjna „Mundur nie zbroja”
2) 12 sposobów na zdrowie
3) Strona poświęcona szerokiemu spektrum zagadnień związanych z pożarami wewnętrznymi.
4) „Zapobieganie nowotworom” - cykl artykułów w Przeglądzie Pożarniczym
5) NIE dla raka w straży!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}