W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań PSP i OSP po przejściu przez woj. lubuskie dwóch orkanów

21.02.2022

3

Ponad 2 500 interwencji strażaków, 14 000 odebranych połączeń z numerem alarmowym 112, i 250 000 odbiorców bez prądu – to bilans zjawisk pogodowych, które w minionym tygodniu nawiedziły województwo lubuskie.

Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak wraz z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem oraz dyrektorem wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Waldemarem Gredką podsumowali działania służb w czasie konferencji prasowej.  

Jak powiedział st. bryg. Patryk Maruszak  - lubuscy strażacy pracują z pełną mocą od środowego wieczora do dnia dzisiejszego. Wtedy nastąpiła pierwsza fala silnych wiatrów. Druga fala to noc z piątku na sobotę i sama sobota. W związku z tym trzeba było powiększyć stany osobowe i mocno zaangażować druhów OSP. W ostatnich dniach przyjęliśmy ponad 2500 zgłoszeń a nasze działania były nakierowane na ratowanie życia i zdrowia mieszkańców. Dziękuję wszystkim strażakom PSP i OSP za ogromna pracę.

Strażacy zajmowali się m.in.  zapewnienie napięcia elektrycznego przy pomocy agregatów prądotwórczych w miejscach takich jak mieszkania i domy z chorymi pod respiratorami, stacje uzdatniania wody pitnej, zajezdnie karetek PRM, szpitale. Państwowa Straż Pożarna dostarczała paliwa do agregatów prądotwórczych. Wiele zgłoszeń dotyczyło usuwania wiatrołomów ze szlaków komunikacyjnych, posesji i miejsc, w których sprawiały zagrożenie życia. Uczestniczyli również w zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych dachów.

W województwie lubuskim odnotowano ponad 385 przypadków zerwania lub uszkodzenia dachu.

Uszkodzeniu uległo ponad 30% linii wysokiego napięcia co utrudniało operatorowi sieci lokalizowanie awarii. W Lubuskiem, w sobotę ponad 0,25 mln odbiorców pozostawało bez prądu.

Niestety jest też tragiczny bilans - jedna osoba straciła życie a kilka zostało rannych.

- Pragnę wyrazić wielkie podziękowania funkcjonariuszom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, którzy podjęli w tym czasie działania. Dziękuję strażakom i druhom OSP, policjantom oraz 100 żołnierzom WOT, którzy pozostawali w gotowości. Wszyscy byli zaangażowani i dzięki temu mogliśmy szybko zabezpieczyć prąd w szpitalach. To mnie naprawdę cieszy. Dziękuję również mieszkańcom, którzy po otrzymaniu alertów RCB pozostawali w domach. W sobotę i niedzielę ruch mieszkańców był zauważalnie mniejszy, co pozwoliło uniknąć wielu tragedii związanych z powalonymi drzewami – mówił w czasie konferencji wojewoda Władysław Dajczak. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}