W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie ćwiczenia ratownicze „Rzepińska Puszcza 2022”

29.09.2022

16

Polsko-niemieckie ćwiczenia ratownicze „Rzepińska Puszcza 2022”

 

Scenariusz

Około godz. 9:00 z PAD w Nadleśnictwie Rzepin do SK KP PSP w Słubicach wpływa kolejne zgłoszenie, tym razem na temat silnego zadymienia w okolicy oddziału 544 Nadleśnictwa Rzepin - RDLP Szczecin (zadymienie realne stworzone przez zespół pozoracji). Rozpoznanie potwierdza, że doszło prawdopodobnie do kolejnego podpalenia, w wyniku którego pożar rozprzestrzenia się w kierunku północnym. Kierujący działaniem ratowniczym wspierany przez sztab Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP podejmuje decyzję o zadysponowaniu na miejsce pożaru kompanii gaśniczej WOO „Słubice”, która została wcześniej sformowana i oczekuje na rozkazy w PPSiS utworzonym na bazie Lądowiska lasów Państwowych w Rzepinie. Potwierdzony na miejscu pożar przybiera na sile a siły zaangażowane w akcje są niewystarczające. Dalszy rozwój pożaru w kierunku północnym wskazuje jednoznacznie na zajecie młodnika, a tym samym wzrost szybkości rozprzestrzeniania się pożaru, który spowoduje najprawdopodobniej gęste zadymienie autostrady A2, co stworzy realne zagrożenie dla ruchu drogowego. Na miejsc zostają skierowane siły straży pożarnej z Niemiec oraz Kompania Gaśnicza COO „Lubuska”. W celu zabezpieczenia wschodniej części pożaru, do akcji włączone zostają także statki powietrzne Lasów Państwowych.

 

Realizacja ćwiczeń

Siły zaangażowane w realizacje polsko-niemieckich ćwiczeń w liczbach można przedstawić następująco:

  • 200 strażaków
  • 50 pojazdów PSP, OSP i straży pożarnej z Niemiec
  • Kilkanaście samochodów patrolowych i patrolowo-gaśniczych Lasów Państwowych
  • 6 samolotów (4 gaśnicze i 2 patrolowe)
  • Bezzałogowe statki powietrzne PSP i LP
  • Kilka jednostek sprzętowych Zakładów Usług Leśnych
  • Sztab PSP i sztab LP

 

Ćwiczenia trwały trzy dni. Pierwszy dzień składał się z dwóch części. Pierwsza część był to panel poświęcony tematyce sposobów gaszenia pożarów przez straż pożarną z Polski, taktyki działań i wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych. Ponadto przedstawiciele Lasów Państwowych opisali strukturę zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów w Polsce. Druga część dnia była poświęcona grze sztabowej w której to zespół organizacji ćwiczeń  przedstawił założenia a sztaby PSP i Lasów Państwowych miały za zadanie wypracować koncepcje działań, która następnego dnia będzie można zrealizować w rzeczywistości.

Drugi dzień ćwiczeń to działania gaśnicze i realizacja założeń wypracowanych przez sztab. Uruchomienie pozoracji i całego systemu wykrywania zagrożenia, poprzez alarmowanie i dysponowanie sił ratowniczych. Wspólna akcja ratownicza zgrywająca potencjały ratownicze straży pożarnej z Polski i Niemiec oraz współpraca ze statkami powietrznymi w duże liczbie.

Trzeci dzień ćwiczeń to omówienie i podsumowanie gdzie, przedstawiciele straży pożarnej z Polski, Niemiec, Lasów Państwowych podsumowali ćwiczenia przedstawiając wnioski.

 

Opracowanie: mł. bryg. Dariusz Szymura

Zdjęcia: PSP, LP

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}