W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie promes na samochody ratowniczo – gaśnicze oraz wręczenie decyzji o przyznaniu emerytalnego świadczenia ratowniczego dla druhów OSP

22.04.2022

2

W Mirocinie Górnym 22 kwietnia 2022 roku odbyła się uroczysta zbiórka podczas której dokonano przekazania promes na samochody ratowniczo – gaśnicze dla jednostek OSP oraz wręczenia decyzji o przyznaniu emerytalnego świadczenia ratowniczego dla druhów OSP. Uroczystość odbyła się na placu przed remizą OSP Mirocin Górny.

Na uroczystość przybyli:

  1. Poseł na Sejm RP - Elżbieta Płonka;
  2. Poseł na Sejm RP – Jerzy Materna;
  3. Poseł do Parlamentu Europejskiego – Elżbieta Rafalska;
  4. Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak;
  5. Doradca Wojewody Lubuskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego województwa lubuskiego - Grzegorz Maćkowiak
  6. Prezes Zarządu WFOŚiGW w Zielonej Górze – Mariusz Herbut wraz z zastępcą Ireneuszem Madejem;

Państwową Straż Pożarną reprezentował Lubuski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Patryk Maruszak w asyście Komendantów Powiatowych i Miejskich PSP z terenu woj. lubuskiego.

 

Pierwsza część uroczystości poświęcona była przekazaniu promes na 11 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z woj. lubuskiego. Promesy otrzymały jednostki:

  1. OSP Mirocin Górny;
  2. OSP Nowogród Bobrzański;
  3. OSP Sucha;
  4. OSP Gostchorze;
  5. OSP Wyszanowo;
  6. OSP Lutol Suchy;
  7. OSP Pszczew;
  8. OSP Skwierzyna;
  9. OSP Niegosław;
  10. OSP Gola;
  11. OSP Ołobok.

 

W drugiej części dokonano wręczenia  decyzji o przyznaniu emerytalnego świadczenia ratowniczego dla druhów OSP województwa lubuskiego. Decyzje osobiście odebrali:

  1. druh Leszek Gajewski z OSP Miodnica;
  2. druh Czesław Pirga z OSP Dzietrzychowice;
  3. druh Stanisław Mandrak z OSP Długie;
  4. druh Zdzisław Łukaszewski z  OSP Konotop;
  5. druh Edward Zabawski z OSP Bytom Odrzański;
  6. druh Andrzej Staroszczuk z OSP Mirocin Górny;
  7. druh Paweł Dendewicz z OSP Żarki Wielkie;
  8. druh Edward Chromik z OPS Żarki Wielkie;
  9. druh Antoni Kasperski z OPS Łęknica;
  10. druh Sylwester Apolinarski z OSP Stare Drzewca.

 

Świadczenie ratownicze - informacje

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Opracowanie: mł. bryg. Dariusz Szymura

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}