W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczność krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w likwidowaniu zagrożeń środowiska naturalnego

18.03.2021

Pompowanie cieczy ropopochodnej z powierzchni wody

W dniu 16 marca 2021 r. dyżurny stanowiska kierowania w Strzelcach Krajeńskich otrzymał zgłoszenie o wycieku paliwa z samochodu ciężarowego przy drodze wojewódzkiej nr 157. Po dojeździe pierwszych zastępów kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że w trakcie wyciągania z przydrożnego rowu samochodu ciężarowego wraz z ładunkiem w postaci maszyn budowlanych doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwa. Uszkodzenie spowodowało wyciek oleju napędowego do kanału wodnego i utworzenia się filmu olejowego na długości 80 m.

Działania straży skupiły się na zabezpieczeniu terenu działań ratowniczych oraz na ograniczeniu i usunięciu rozlewiska oleju napędowego z powierzchni wody. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się filmu olejowego zabezpieczono kanał balotami słomy od okolicznych mieszkańców a do usunięcia istniejącego rozlewiska zadysponowano, przez wojewódzkie stanowisko kierowania, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Gorzowa Wielkopolskiego. W celu skutecznego zebrania zanieczyszczenia rozstawiono trzy rękawy sorpcyjne oraz użyto pompy membranowej. Wykorzystano również sorbent naturalny w postaci słomy jak i sorbent syntetyczny.

Powyższe działania ratownicze wykazały wysoką skuteczność krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym szybkość reagowania grup specjalistycznych działających w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, jak również wzorową współpracę jednostek ochrony przeciwpożarowej z lokalnym samorządem. Na uznanie zasługuje również postawa mieszkańców, którzy wsparli działania strażaków.

Foto: KP PSP Strzelce Krajeńskie

{"register":{"columns":[]}}